referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Liči (čínske slivky)
Dátum pridania: 14.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Element29
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 269
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Ochutnali ste už niekedy liči? Možno aj áno, len ste nepoznali skutočné meno tohto ovocia. Ak vás letné vetry odvejú na niektoré z území Južnej Afriky, Madagaskaru, Floridy či Izraela, nenechajte si utiecť príležitosť a navštívte tamojšie trhy. Chuť čínskych slivák stojí za to... Čínske slivky

Curriculum vitae

V tomto prípade nebude priveľmi obsiahle. Vieme o nich pomerne málo. Pseudonym, použitý v názve, si liči vyslúžili vďaka miestu, z ktorého vykročili do sveta. Ako sami vidíte, na svojej púti sa dostali pomerne ďaleko. Zaujímavé subtropické až polotropické stromy poskytujú gurmánom svoje chutné plody najmenej 3000 rokov. V oblastiach južnej Číny a severného Vietnamu sa liči bežne pestovali hádam v každej záhrade.

Spoznáte ich?

Oválne, kožovité a lesklé lístie v hustých korunách si udržiava svoju zelenú farbu počas celého roka. Výnimku tvoria len mladé prírastky; ich sfarbenie možno označiť ako bronzovo červené. Nízko rozvetvený strom s pomerne hrubým kmeňom v dospelosti dosahuje výšku do 15 metrov.

Niekedy počas marca až apríla dorastajú na konároch kvety. Na území Floridy, kde jar prichádza skôr, rozkvitne dokonca už vo februári. Tri mesiace potom, čo sa rozvinie posledný kvietok, strom zarodí. Plody niekomu pripomínajú ováliky, inému srdiečka alebo guľôčky a sú skôr drobnejšie. Spočiatku ich obaľuje kožovitá šupa, ktorá sa počas dozrievania postupne mení na zvrásnené tuhšie škrupinovité puzdierko. Môže byť žlto až zelenavo červené alebo tmavočervené. Po rozlúsknutí šupky objavíme priesvitnú belavú alebo ružovkastú dužinu. Objíma jedno tmavohnedé lesklé semienko, podobné fazuli.

Využitie

Liči oberajú zberači ručne. Jeden priemerne rodiaci strom za sezónu vyprodukuje približne 100 kg úrody. Lámači rekordov existujú aj medzi rastlinami, po oberačke z jedného rekordéra očesali až 400 kg ovocia. Na trh sa dodávajú samostatné plody, ale dokonca i celé vetvičky. Ovocie sa spracováva do kompótov, zmrazuje sa, suší, kandizuje, ale liči predovšetkým konzumuje čerstvé. Vynikajúco chutia ako jedna z ingrediencií pestrých, exotických ovocných šalátov.

Obsah prospešných látok

Ako chutí liči? Dá sa pestovať, že každému inak. Ale vo všeobecnosti a stručnosti by sa chuť tohto ovocia dala charakterizovať ako kyslasto-sladkastá. O šťavnatosti dužiny presvedčí vysoký obsah vody - asi 80%. Aromatické a príjemne osviežujúce plody ďalej poskytujú asi 1-3% bielkovín, 1.5% tuku, asi 18% sacharidov, vlákninu a kyseliny. Liči patria medzi vynikajúce zásobárne vitamínu C: 83 mg na 100g hmotnosti. Okrem toho sú priemerným zdrojom riboflavinu a fosforu. Obsahujú tiež niacín, thiamín, provitamín A a veľmi malé množstvo vápnika a železa. Čo sa týka energetických hodnôt, 100g dužiny zásobí telo 215 - 360 kJ.

Pre pestovateľov

Ak by sa vám podarilo úspešne zasadiť a vypiplať mladé stromčeky, svedkami ich postupnej staroby by sa stali až vaše pravnúčatá. Tieto rastliny sa totiž môžu dožiť až 300 rokov. Darí sa im predovšetkým v oblastiach s vlhkou jarou, horúcim a taktiež vlhkým letom a suchou zimou. Keďže stromy si potrebujú v zime oddýchnuť, ideálne pre ne je, ak priemerné zimné teploty neklesnú pod dva stupne pod bod mrazu. Za takýchto podmienok na jar bohato zakvitnú a pestovateľ sa môže tešiť na bohatú úrodu. Zdá sa Vám, že liči sú priveľmi prieberčivé a náročné? Čo sa týka pôdy, tak určite nie. Rastliny sa rozmnožujú vegetatívne, ale aj semenami. Úspešní záhradníci uprednostňujú prvý spôsob. Oplatí sa to. Po uplynutí troch až štyroch rokov začínajú stromy rodiť. Plnú formu, krásu a úrodnosť dosahujú okolo ôsmeho roka.

Liči

Jeho domovom je južná Čína, no dnes sa úspešne pestuje aj v Afrike, na Madagaskare, v Ázii, na Floride a v iných subtropických oblastiach.

Liči (Litchi chinensis) je vždyzelený, subtropický strom, ktorý dorastá do výšky desať až dvanásť metrov. Mnohé stromy bohato rodia aj vo veku deväťdesiat rokov. U nás sa dá pestovať vo veľkých kontajneroch alebo vo vyhrievaných skleníkoch. Listy má predĺžené, zelené, spočiatku červenkasté. Žltkastozelené kvety vyrastajú v hustých, až tridsať centimetrov dlhých strapcoch. Strom je veľakrát celý obrastený slabočervenými plodmi, ktoré svojou hmotnosťou ohýbajú konáre až po zem.

Pestovanie

Semená tohto ovocia tvoria černasté kôstky, ktoré pripomínajú svojim tvarom žaluď duba. Obalené sú bledoružovým tvrdším mieškom, okolo ktorého je dužina. Pred sadením najskôr kôstky opláchneme, potom sadíme naplocho jednotlivo do veľkých črepníkov. Za dva až štyri týždne z nich narastú tenké, spočiatku ružovkasté semenáčiky. Asi do výšky tridsať centimetrov rastú rýchlo, potom sa ich rast akoby zastaví. V takomto pomalom vývine dokážu vydržať až dva roky. Mladé, ale aj staršie stromčeky vyžadujú kyprú pôdu, bohatú na živiny. Zo začiatku treba hnojiť raz za rok, pri starších stromoch sa dávkovanie zvyšuje s vekom. Vhodné sú najmä kyslejšie hnojivá. Zásobu vody doplňujeme raz až dvakrát do týždňa, najlepšie odstátou alebo dažďovou vodou. Obľubujú slnečné stanovište, pričom mladé rastlinky by sme nemali vystavovať priamemu slnku ani horúčave. Najvhodnejšie podmienky pre liči vytvára teplá a vlhká jar, primeraná zálievka v lete a suchá, chladná jeseň a zima. Teplota v zime by sa mala pohybovať od 5 do 12 °C a v lete by mala vystúpiť až nad 32 °C. Podobné podmienky majú rastliny v domovskej Číne, kde bohato rodia každý rok. U nás ich môžeme na zimu umiestniť do chladnejšej miestnosti, kde nemrzne. Na leto ich dáme von na stanovište chránené pred vetrom alebo ponecháme vnútri v byte. V subtrópoch pestovatelia rozmnožujú liči odrezkami zo stromov, ktoré sa osvedčili kvalitnými plodmi. Zo semena ich nerozmnožujú, lebo plody semenáčikov nedosahujú kvalitu pôvodnej odrody a až niekoľko rokov trvá, kým začnú rodiť. Štepenie je veľmi náročná záležitosť, robí sa len ojedinele.

Plody

Plody sú obalené v tvrdšej vajcovitej škrupine, ktorú musíme najprv odstrániť. Biela a veľmi šťavnatá dužina má vynikajúcu chuť, pripomínajúcu grapefruit namáčaný v bazovom sirupe. Pre veľkú kôstku vnútri plodu je dužina pomerne malá. Plody sa vo svete považujú za jeden z najaromatickejších a najchutnejších druhov ovocia. Používajú sa do ovocných šalátov, zmrzlín, kokteilov a v Oriente sa pridáva aj do rôznych varených pokrmov a ako príloha k omáčkam. Sušená dužina známa ako oriešky liči má takisto výbornú chuť. Dokonca je ešte sladšia ako čerstvé ovocie. Liči obsahuje množstvo fosforu a vitamínu C a možno ho kúpiť na našom trhu najmä v zimných mesiacoch.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.