referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gizela
Utorok, 17. mája 2022
Mucha tse tse
Dátum pridania: 13.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mahulienka77
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 836
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 20s
Pomalé čítanie: 14m 0s
 
Slovensko začne dodávať muchy tse-tse do Etiópie

Nebezpečná mucha tse-tse našla na Slovensku svojho premožiteľa. V bratislavskej liahni pokračuje kontrolovaný chov tohto pôvodcu spavej choroby. Kolónia kukiel má už 50-tisíc jedincov. Do konca roka dosiahne ich počet 100-tisíc. Pravdu o tom informoval vedúci medzinárodného projektu v Ústave zoológie SAV Peter Takáč. "Ešte v tomto roku začneme s expedíciou kukiel samcov do Etiópie, kde vyliahnuté muchy ožiaria nízkou radiáciou, čím sa zneplodnia a potom vypustia do volnej prírody," pokračuje Takáč. Tam sterilné samce "odblokujú" svojou početnou prevahou divých samcov a postarajú sa o to, aby samice muchy tse-tse už nemali potomstvo. Prevádzka v Etiópii má na základe slovenských dodávok ročne produkovať až 10 miliónov sterilných samcov.

Takto chce Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu bojovať nielen so spavou chorobou, ale aj s chorobou nagana, ktorá napadá dovezený vysokoprodukčný dobytok. Aj ponuka zriadiť záložný chov samcov muchy tse-tse prišla na Slovensko od tejto agentúry, ktorá medzitým na Zanzibare už spomínaný boj vyhrala. V ďalších zamorených oblastiach Afriky však krvilačná bodavka spôsobuje každý rok miliardové škody. Po podpísaní dohody medzi agentúrou a slovenskou akadémiou nasledovala už vlani dodávka biotechnologického zariadenia za 350-tisíc dolárov. A neskôr prišli z Rakúska, kde už majú podobnú liaheň, aj prvé kukly na založenie nového chovu.

Jednorazová investícia agentúry bola niekoľkonásobne väčšia ako výskumný rozpočet Ústavu zoológie SAV. Projekt už zamestnáva desať jeho pracovníkov a doktorandov. Zároveň s chovom sa začal na Slovensku aj výskum muchy tse-tse, do ktorého sa čoskoro majú zapojiť aj českí vedci. "Jeho dielom je získať biologicky aktívnu látku, ktorá by spôsobovala predčasne kladenie lariev hmyzu," prezrádza Takáč. Látka by sa mala využiť v biologickom boji proti škodcom aj na území Slovenska. Počiatočné obavy verejnosti, že chov muchy tse-tse je nebezpečný, sa nepotvrdili. Takáča uštipla mucha už počas jeho študijného pobytu v rakúskom chovnom zariadení, a nič sa mu nestalo. Vraj sa to podobalo bodnutiu ovadom. " U nás sa nevyskytujú parazity trypanozomiáz, ktoré spôsobujú spavú chorobu a nagano, a ktoré mucha tse-tse prenáša," zdôrazňuje výskumník.


Trypanosomiáza (spavá choroba)

Spavá choroba (trypanosomiáza) je parazitárne ochorenie. Pôvodcom ochorenia je Trypanosoma brucei rhodesiense alebo Tr. Spavá nemoc alebo inak trypanosomióza, je smrtelným ochorením pre ktoré neexistuje uspokojujúca liečba. Túto chorobu prenáša tzv. mucha tse-tse (novo používaný názov je tiež bodavka tse-tse), a preto by bolo treba zahájiť operáciu na zníženie výskytu bodavky tse-tse.


Príznaky:

•I. štádium trvá 2-4 týždne. Miesto uštipnutia muchou tse-tse bolí a svrbí, regionálne lymfatické uzliny sú zväčšné.
•II. štádium – začína 3-10 dní po I. štádiu. Infekcia sa šíri krvnou a lymfatickou cestou. Prejaví sa vysokou teplotou, bolesťami hlavy, kĺbov, únavou, zmenami na koži a chudnutím.
•III. štádium (štádium spavej choroby) – nastáva o 6 mesiacov až 1 rok po infikovaní. Prejaví sa nespavosťou (namiesto spavosti), stratou chuti do jedla, zmenami osobnosti, únavou a bolesťami hlavy. Neskôr nastupuje spavosť, chudnutie a kóma.

Diagnostika:

•I. štádium – zápal v mieste uštipnutia muchou tse-tse a zväčšenie regionálnych lymfatických uzlín.
•II. štádium – zväčšenie pečene a sleziny, opuchy končatín, ascites (príomnosť tekutiny v brušnej dutine) a zväčšenie lymfatických uzlín.
•III. štádium – tras, abnormálne reflexy, poruchy reči, poruchy rovnováhy.
•Laboratórne vyšetrenia – zvýšená sedimentácia, anémia, zvýšené globulíny, znížené proteíny séra.
•V likvore – zvýšené lymfocyty a proteíny.
•Nález parazitov v punktáte z lymfatických uzlín, v krvi a v likvore.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: denník Pravda
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.