referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Somálska mačka
Dátum pridania: 13.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mako
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 825
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Somálska mačka je dlhosrstá habešská mačka. Často sa opisuje ako ,,divo vyzerajúca mačka" kvôli huňatej srsti a veľmi hustému chvostu. Má hrubú strsť habešskej s pásikmi tmavšej farby na každom chlpe.

Pôvod plemena

HISTÓRIA somálskej mačky je podobná histórii balíjskej mačky. Ak sa habešským mačkám príležitostne narodili dlhosrsté mačatá, chovatelia ich nechali vykastrovať a predali ako domácich miláčikov. Najprv sa myslelo, že dlhosrsté mačatá sú výsledkom skíženia s dlhosrstým plemenom, no neskôr sa zistil, že určité chovné línie habešských mačiek po niekoľko generácii nosia recesívny gén pre dlhú srsť. Ak bol takýto gén prítomný u oboch rodičov, výsledkom boli dlhosrsté mačatá.

Uznanie plemena

NA VYŠĽACHTENÍ somálskej mačky ako plemená sa začalo pracovať v Austrálii, kde bola prvykrát vystavovaná roku 1965, a v Kanade, kde sa v tom istom období ustanovili prvé chovné línie. Roku 1969 sa o plemeno začala zaujímať chovateľka Evelyn Magueová z New Jersey, ktorá mu vybrala aj meno. Názov somálska je vyjadrením vzťahu plemena k habešskej mačke, no nič viac. V pôvode ani vo vývine nemá nijaký vzťah k Afrike. Status šampióna bol plemenu udelený roku 1978 americkou CAT FANCIERS ASSOCIATION a iné severoamerické organizácie ju nasledovali. Plemeno sa dnes uznáva aj v Británii a v kontinentálnej Európe.

Charakteristika

SOMÁLSKA MAČKA je stredne veľká mačka s telom orientálneho typu, no nie extrémnym. Je ohybná a pôvabná, s dobre vyvinutým svalstvom. Chrbát môže byť mierne ohnutý. Nohy sú dlhé a štíhle, s malými oválnymi labkami. Chvost je na báze hrubý a mierne sa zužuje, je hustý, ako líščí. Hlava je jemne zaoblená, široká, bez plochých oblastí. Na prchode nosa do čela je mierny zlom. Uši sú nasadené na chrbte hlavy, ďaleko od seba. Sú veľké, vztýčené, na báze široké a ukončené výraznými chumáčmi srsti ako má rys. Nad každým okom je tenká tmavá čiara, ktorá vedie od horného viečka smerom k uchu. Je to pozostatok kresby. Farba očí u všetkých farebných variet je zlatá alebo zelená. Srsť je mäkká na dotyk, hodvábna, s jemnou štruktúrou, no má byť čo najhustejšia. Je stredne dlhá s výnimkou lopatiek, kde môže byť kratšia. Má mať výrazný golier a ,,nohavice" (zadnú časť stehien).

Farebné variety

ODLIŠNÉ NÁZVY, akými sa označujú farebné variety somálskej mačky v Británii a Severnej Amerike, môžu spôsobiť zmätky. Varieta znamená v Británii ako divoko sfarbená sa v Severnej Amerike označuje ako ružová. Varieta predtým označovaná ako červená sa teraz premenovala na hrdzavú. V Británii majú status šampiónov len divoko sfarbená a hrdzavá. V Severnej Amerike sú pripustné aj modrá a svetlohnedá. Okrem toho chovatelia vytvorili aj striebornú a lilavú. Pri divoko sfarbenej (ružovej) somálskej mačke je farba srsti oranžovo hnedá. S každým chlpom trieskaným do čierna, najtmavšia srsť má byť na konci. Tmavšie tieňovanie je na chrbte a na chvoste, ktorý končí čiernym hrotom. Spodná časť tela, slabiny a hrudník majú byť rovnomerne sfarbené bez tickingu (ticking- zaužívaný chovateľský výraz pre sfarbenie ktoré napodobňuje pásikovanie). Uši sú striekané čiernou alebo tmavohnedou. Srsť na labkách má byť čierna alebo tamvohnedá, čierna medzi prstami má na zadných nohách siahať až hore. Prstové vankňšiki sú čierne alebo hrdzavé, koža nosa tehlovočervená. U hrdzavej (červenej) je farba tela teplá lesklá červená- čím tmavšia, tým lepšie- a ticking je čokoladovohnedý. Uši a chvost sú striekané čokoladovohnedé. Spodná časť tela, slabiny a hruď sú červenkastohnedé bez tickingu. Srsť na prstoch je čokoladovohnedá, vankúšiki ružové a koža nosa ružová. Modrá varieta má teplé modrosivé sfarbenie s bridlicovým striekaním a slonovinovú podsadu. Vo svetlohnedej variete je základná farba ružovkastá so svetlohnedým striekaním.

Starostlivosť

SOMÁLSKU MAČKU možno chovať len tam, kde môže byť v letných mesiacoch vonku a v zime má teplé prístrešie; chladné počasie toto plemeno neznáša. N prvý pohľad je to obozretná mačka, no keď si zvykne, vie sa spriateliť. Srsť neplstnatie a potrebnéje len príležitostné česanie. Typický počet mláďat vo vrhu je tri alebo štyri. Mačatá majú najprv veľmi tmavú srsť a ticking sa objavý vo veku 18 mesiacov, keď dospejú.
 
Súvisiace linky
Galéria k článku [3]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.