referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomír
Sobota, 13. augusta 2022
Ľudské oko
Dátum pridania: 19.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: qwilla
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 942
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 9m 10s
Pomalé čítanie: 13m 45s
 

Zrak je pre človeka najdôležitejší zmysel, ktorý mu umožňuje orientáciu v priestore a vnímanie svetla a farieb. Orgán zraku: oko je vlastne biologická kamera. V priemere má asi 24 milimetrov a váži približne 7 gramov. Tento nanajvýš rozvinutý optický systém sa skladá z dvoch šošoviek a zrenice, ktoré usmerňujú presné množstvo svetlených lúčov na sietnicu. Na sietnici je vyše 130 miliónov fotoreceptorov, ktoré premieňajú svetlo na nervové signály, a tie sa spracúvajú v mozgu. Základ oka sa dá rozoznať už na päťtýždňovom plode ako malú čiernu škvrnu. Oči sú uložené v očniciach, kde sú dobre chránené. V bdelom stave zachytávajú všetko, čo sa okolo nás deje. Mozog sám používa na pretlmočenie a pochopenie signálov asi 10% mozgovej kôry. Týchto 10% je tvz. zraková pamäť. V nej sa ukladajú tvary vecí, ktoré sme videli predtým. Keďže oči sú od seba vzdialené, každé z nich vidí trochu odlišný obraz. Mozog si oba obrazy spojí. Nazývame to stereoskopické, alebo binokulárne videnie. Znamená to, že človek dokáže odhadnúť hĺbku a vzdialenosť. V skorom veku dieťaťa sa mozog učí tieto dva rozdielne obrazy zložiť dokopy, inak by človek videl dvojito. Vedci zistili, že 85% informácií alebo úplne všetko, čo si pamätáme sme videli. V oku aj v samotnom zrakovom ústredí sú mechanizmy, ktoré vedia zaostrovať obrysy, vypĺňať obrazce a ktoré vedia vytvoriť pre nás pochopiteľné symboly a tvary v čierno-bielej, ale aj vo farebnej podobe.

Oko sa skladá z častí:
1. očná šošovka – má dve konvexné zakrivenia a má priemer cca 9 mm.
2. rohovka - oblý tvar jej umožňuje meniť svoju veľkosť a prispôsobiť sa k množstvu lúčov.
3. dúhovka – je sval, ktorý podľa potreby rozširuje a zužuje zrenicu. Každý človek je má inej farby.
4. zrenica - jej priemer sa mení podľa množstva dopadnutého svetla – zrenicový reflex
5. vráskovcové teleso (vráskavec) – závesné vlákna s ním spájajú šošovku, takže svaly vráskavca sťahovaním a uvoľňovaním menia zakrivenie šošovky.
6. sietnica - tvorí sa tu vnímanie predmetu, je hrubá asi 0,3 mm.
7. očné bielko – je najhrubší sval očnej gule. Je bielej farby, pokryté slizničnou vrstvou – spojivkou, a chráni krehké vnútro oka. Upínajú sa naň okohybné svaly.
8. cievovka – je to prekrvená vrstva s množstvom kapilár medzi bielkoma sietnicou. Zabezpečuje prísun živín a kyslíka do sietnice.
9. žltá škvrna (fovea) – sa skladá prevažne z čapíkova je miestom najostrejšieho videnia.
10. slepá škvrna – je miesto, kde sa nervové vlákna spájajú a tvoria očný nerv, neobsahuje fotosenzitívne bunky.
11. zrakový nerv– milión axónov vystupujúcich zo sietnice sa spája do neho.
12. sklovec - vypĺňa celýpriestor očného vnútra za šošovkou svojím tlakom pomáha s komorovým mokom udržať tvar očnej gule.
13. očný mok – alebo komorový mok

Optickú sústavu však tvoria iba: šošovka, očný mok, rohovka a sklovec.

Ako oko funguje

Svetlo, ktoré sa odráža od okolitých predmetov dopadá na najprv cez očný mok na šošovku. Ľudská šošovka je spojná dvojvypuklá šošovka so schopnosťou meniť polomer krivosti. Svetelný lúč sa láme a dopadá na zadnú stranu oka - sietnicu. Na nej vytvorí prevrátený obraz, ktorý je primerane osvetlený adaptáciou dúhovky (tá ma za dňa priemer asi 2 milimetre a v noci asi 6 milimetrov). Sietnica je na svetlo citlivý film. Veľkosť obrazu závisí od zorného uhla, čiže od toho ako ďaleko sa pozorovaný objekt nachádza. Samozrejme, že oko má aj prirodzený filter svetla. Sú to zrenice, ktoré vždy prepúšťajú len potrebný zväzok lúčov. Zrenice sú na obidvoch očiach prepojené a sú synchronizované. To znamená, že sa rozširujú alebo sťahujú súčasne na obidvoch očiach. Jedna zrenica má v priemere asi 2 až 4 milimetre.

Aby sme však mohli vnímať obraz potrebujeme, aby sa nejakým spôsobom premenil na nervový impulz. To zabezpečujú milióny zrakových buniek, ktoré sa nachádzajú na sietnici. Tie dokážu premeniť svetlo na nervový impulz a poslať ho očným nervom do zadnej zrakovej časti veľkého mozgu. Tieto bunky sa nazývajú tyčinky a čapíky. Čapíkov sa v oku nachádza asi 7 miliónov. Sústreďujú sa najmä v strednej oblasti sietnice, v takzvanej žltej škvrne. Majú dôležitú úlohu pri vnímaní farebného svetla.

Tyčiniek je asi 120 miliónov a uplatňujú sa predovšetkým pri videní za slabého svetla, za šera. V mozgu sa signály z týchto buniek prenášané cez asi 800 tisíc nervových vlákien zrakového nervu premenia na vedomé obrazy, ktoré dokážeme analyzovať a zapamätať si.

Ochrana oka

V slzných žľazách, ktoré sú uložené nad okom, sa neprestajne vytvárajú slzy. Slzy sa vylučujú slznými kanálikmi, ktoré vyúsťujú pri nose. Pri každom žmurknutí ovlažia povrch oka. Očná guľa sa takto udržiava vlhká a odstraňuje sa z nej prach a mikróby. Očné riasy zachytávajú čiastočky prachu z vonkajšieho prostredia, pot a priame slnečné lúče. Očné viečka takisto plnia ochranné poslanie.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ľudské oko SOŠ 2.9860 1162 slov
Ľudské oko SOŠ 2.9200 1162 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.