referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Bunková teória a základná charakteristika bunky
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jarque
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 509
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Všetky živé organizmy sa skladajú zo základných, samostatných jednotiek - buniek. Bunka je základná štruktúrna i funkčná jednotka všetkého živého. Rastlinné i živočíšne bunky majú v zásade rovnakú stavbu a rovnaké funkcie. Líšia sa len prítomnosťou niektorých organel. Zelené rastliny majú plastidy -organelyobsahujúce zelené alebo iné farbivo dôležité pre fotosyntézu. Plastidyobsahujúce chlorofyl sa nazývajú chloroplasty. Membrána rastlinných buniek je doplnená bunkovou stenou z celulózy, ktorá nahrádza kostru živočíchov. Vakuoly rastlinných buniek sú väčšie.
Štruktúru všetkých buniek tvoria rovnaké stavebné prvky: bunkové membrány, vláknité bielkovinové štruktúry a hrudkovité častice. Z týchto stavebných prvkov sú vytvorené bunkové organely i celé bunky.
Bunkové membrány sú vytvorené z molekúl tukov a bielkovín. Sú hrubé asi 7 nm (1 nm = 10-9 m). Membrány majú polotekutý charakter a molekuly bielkovín i tukov sú v ustavičnom pohybe. Membrány majú pre život bunky kľúčový význam. Molekuly tukov tvoria rozhranie medzi bunkou a prostredím a medzi časťami bunky s rozdielnym látkovým zložením. Molekulybielkovín zabezpečujú riadený, aktívny prenos prvkov a látok cez membrány. Niektoré bielkoviny membrán majú funkciu aj tzv. receptorov. Receptory prijímajú (viažu) látky z okolia a majú i dôležitú úlohu pribunkovej dráždivosti. Zabezpečujú aj rozlíšenie vlastných a cudzích buniek, čo má napríklad veľký význam pri ochrane organizmu pred infekciou. Vláknité bielkovinové štruktúry zabezpečujú stálosť i premenlivosť tvaru bunky, jej vnútornej stavby a schopnosť pohybu. Základnými stavebnými prvkami sú mikrorúrkya vlákna. Steny mikrorúrok sú tvorené "klbôčkami" bielkovín zoradených do skrutkovice. Mikrorúrky tvoria aj tzv. vlákna deliaceho vretienka a sú základom riasiniek a bičíkov. Vlákna sú tvorené špirálami reťazcov bielkovín. Zmeny
usporiadania molekúl bielkovín v rúrkach a vláknach umožňujú zmeniť tvar buniek, pohyb organel a celých buniek. Hrudkovité častice sú ribozómy. Každý ribozóm tvorí malá a veľká podjednotka zložená z RNA a bielkovín. Ribozómy sú prichytené na vonkajšom povrchu steny (membrány) endoplazmatického retikula. Na ribozómoch prebieha proteosyntéza. Základné bunkové funkcie sú univerzálne a jednotné pre všetky organizmy ako základné stavebné prvky bunky. Tvar a funkcia sú vo vzájomnom vzťahu, sú neoddeliteľné. Funkcie buniek sú charakterizované schopnosťou:
1.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.