referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Bunkové organely
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jarque
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 133
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.6
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 7m 40s
Pomalé čítanie: 11m 30s
 
Živočíšna bunka je ohraničená bunkovou membránou.Vnútri bunky je cytoplazma, v ktorej sú bunkové organely(bunkové orgány).Veľkosť buniek kolíše od niekoľkých mikrometrov po niekoľko centimetrov (napr.vtáčie vajce). Výbežky nervových buniek človeka sú dlhé až 1m.

CYTOPLAZMATICKÁ MEMBRÁNA
- je dobre viditeľná vo svetelnom mikroskope. Jej vnútornú štruktúru, ktorá v zásade zodpovedá už opísanej stavbe bunkových membrán, objasnila až elektr6nová mikroskopia.
Vlastnosti cytoplazmatickej membrány určuje jej zloženie. Niektoré látky prechádzajú membránou voľne (difundujú); iné majú riadený priechod. Daktoré látky sa z prostredia aj aktívne vychytávajú. Väčšie molekuly prestupujú dynamickými pórmi membrány a ešte väčšie častice sú pohlcované fagocyt6zou, pri ktorej sa časť povrchu bunky preliači a okraje utvoreného váčika uzavrú časticu v bunke. Membrána môže byť tvarovo prispôsobená na plnenie rozličných funkcií. Na zlepšenie vstrebávania sú na povrchu bunky drobné výbežky, ktoré zväčšujú jej povrch, napr. bunky črevnej sliznice. Riasinky na povrchu buniek umožňujú posun hlienu napríklad v dýchacích cestách. Pevné spojenie buniek bielkovinami cytoplazmatických membrán zabezpečuje mechanickú odolnosť tkanív a najmä odolnosť výstelky dutín. Niektoré bunkové spojenia sú vodivé, iné umožňujú priechod i veľkým molekulám. Tieto spojenia sú významné pre látkovú výmenu a riadenie organizmu napríklad nervovou sústavou.

ENDOPLAZMATICKÉ RETIKULUM
- prestupuje cytoplazmu ako siet navzájom prepojených kanálikov a váčikov. Ich steny sú tvorené roembránami. Usporiadanie retikula je veľmi premenlivé a v každom okamihu zodpovedá funkcii bunky. V elektrónovom mikroskope možno rozlíšiť drsné a hladké retikulum. Na vonkajšiu stenu kanálikov drsného retikula nasadajú ribozómy. Bielkoviny vzniknuté na ribozómoch sa retikulom dopravujú na dotvorenie do Golgiho komplexu. Hladké retikulum má vzťah k tvorbe cukrov a tukov v bunke. Retikulum v bunke zabezpečuje transport látok.

GOLGIHO KOMPLEX
- tvorí zhluk polmesiačikovitých váčikov, prepojených kanálikmi a vláknami. Stavba Golgiho komplexu je rovnaká ako endoplazmatického retikula, ale nikdy neobsahuje ribozómy. Medzi endoplazmatickým retikulom a Golgiho komplexom existuje funkčná nadväznosť. V Golgiho komplexe sa dotvárajú bielkoviny syntetizované v drsnom retikule. Reťazce buniek sa tu buď ešte ďalej spájajú, alebo sa naopak časti reťazcov odštepujú.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Bunkové organely GYM 2.9745 153 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.