referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Kostné tkanivo
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jarque
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 149
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
Kostné tkanivo je špecializované, pevné spojivové tkanivo. Jeho základná hmota je mineralizovaná. Neústrojnú zložku kostného tkaniva tvoria kryštály minerálnych solí. Z chemického hľadiska ide o zložité zlúčeniny vápnika, fosforu, horčíka a sodíka. Kostné tkanivo je základom kosti. (Kosť je orgánom!)
Kostné minerály sa v podobe štíhlych ihlíc viažu na kolagénové vlákna. Kolagénové vlákna sú v kostnom tkanive upravené buď nepravidelne - tvoria pletivo (trámce) , alebo sú orientované vo vrstvách -tvoria
doštičky (lamely). Nepravidelné, plsťovité kostné tkanivo sa u dospelého človeka obmedzuje iba na kostné výbežky a drsnatiny. Lamely kostného tkaniva sú základom tzv. lamelóznych kostí, t.j.väčšiny kostí tvoriacich dospelú kostru človeka.
V plytkých priehlbinách kostných lamiel sú uložené ploché kostné bunky (osteocyty). V kosti dospelého človeka sa zúčastňujú predovšetkým na uvoľňovaní minerálnych látok viazaných na väzivové vlákna kostného tkaniva. Osobitne významné je uvoľňovanie vápnika, ktorého stála koncentrácia v krvnej plazme je nevyhnutná pre činnosť nervovej a svalovej sústavy.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.