referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Väzivá
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jarque
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 223
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Väzivo tvoria bunky väziva (napr. fibrocyty, tukové bunky), kolagénové ,elastické i retikulovévlákna a medzibunková beztvará hmota. Beztvará hmota je v podstate koloidný roztok, ktorý vypĺňa priestory medzi bunkami a vláknami. Podla premenného zastúpenia jednotlivých súčastí väziva rozlišujeme:

1. Tuhé väzivo obsahuje prevažne kolagénové vlákna. Buniek i medzibunkovej hmoty je málo. Kolagénové vlákna sú v nehotovej podobe produkované väzivovými bunkami. Kolagénové vlákna vo väčších vrstvách alebo zväzkoch podmieňujú belavú farbu väzov, šliach a kĺbových puzdier, na ktorých stavbe sa zúčastňujú. Mechanicky je tuhé väzivo velmi pevné a odolné.

2. Riedke väzivo má málo vláken, pričom prevažujú bunky a medzibunková hmota. Tento druh väziva vypfňa štrbiny medzi orgánmi, preto sa niekedy nazýva aj vmedzerené väzivo.

3. Elastické väzivo vyznačuje sa prevahou elastických vláken. Buniek je málo. Elastické vlákna sú takisto produkované väzivovými bunkami. Na rozdiel od kolagénových vláken sú slabšie a velmi pružné. Elastické vlákna tvoria niektoré väzy na chrbtici.

4. Tukové väzivo skladá Sa zo zvláštnych väzivových buniek tukových, ktoré sú vyplnené kvapkou alebo drobnými kvapkami tuku. Bunky sú spojené jemnými retikulovými vláknami do strapcovitých útvarov -tukových lalôčikov.Tukové väzivo tvorí v pod koží a okolo niektorých orgánov vankúšiky, ktoré majú význam pri regulácii telesnej teploty a ukladaní rezervných látok - tukov.

5. Lymfoidné väzivo tvoria ho siete jemných retikulových vláken a zvláštne rozvetvené väzivové bunky. Oká siete sú vyplnené lymfocytmi(druh bielych krviniek). Lymfoidné väzivo je základom miazgových
uzlín.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.