referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sabína
Streda, 27. októbra 2021
Hmyz
Dátum pridania: 31.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katusa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 517
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Hmyz je trieda kmeňa Arthropoda (živočíchy s pevnou vonkajšou kostrou, článkovaným telom a článkovanými končatinami). Hmyz je jedinou skupinou článkonožcov s vyvinutými krídlami. Zahŕňa vyše 800 000 popísaných druhov – viac, než zostatok živočíšnej ríše. Odhaduje sa, že ďalšie státisíce druhov ešte čakajú na svoje objavenie.

Latinské meno hmyzu Insecta znamená vnútorne rozdeliť. Vzniklo na základe rozdelenia tela na hlavu A (vznikla zo šiestich telových článkov), hruď B (vznikla z troch telových článkov) a bruško B (z 11 viditeľných článkov a na konci môže mať cerkusy alebo iné prívesky).

Anatómia
Telo hmyzu je zložené z troch častí – hlava, hrud a bruško, pri čom každá z nich má inú funkciu. Na hlave sú ústne ústroje a množstvo zmyslových aparátov, vrátane zložených očí a tykadiel. Hrud, ktorá nesie nohy a u mnohých druhov aj krídla, je dôležitá pre pohyb, kým v brušku sú orgány zabezpečujúce trávenie, vylučovanie a reprodukciu. Všetky dospelé jedince hmyzu dýchajú vzdušný kyslík, ktorý sa dostáva do tela cez otvory – spirákulá na bokoch bruška a hrude. Lerválne štádia vodných druhov mávajú žiabre. Vnútorné orgány sú ponorené v tekutine zvanej hemolymfa, ktorá prenáša živiny a odpadové látky a je čerpaná pohybmi rúrkovitého srdca.

Výskyt
Hojnosť hmyzu je daná viacerými faktormi : ide o malé živočíchy, takže môžu obsadzovať mikrohabitaty, ktoré sú pre iné živočíchy nedostupné. Vo vhodných podmienkach sa veľmi rýchlo rozmnožujú – takto reagujú na vzrast ponuky potravy. Napríklad jeden pár chrobákov druhu callosobruchus maculatus je teoreticky schopný v priebehu 432 dní vyprodukovať toľko potomstva, že by zabralo všetok priestor na Zemi. Reálne sa to nedeje, pretože ponuka potravy je limitovaná a okrem toho existuje vnútrodruhová aj medzidruhová konkurencia.

Početnosť
Hojnosť hmyzu je daná viacerými faktormi : ide o malé živočíchy, takže môžu obsadzovať mikrohabitaty, ktoré sú pre iné živočíchy nedostupné. Vo vhodných podmienkach sa veľmi rýchlo rozmnožujú – takto reagujú na vzrast ponuky potravy. Napríklad jeden pár chrobákov druhu callosobruchus maculatus je teoreticky schopný v priebehu 432 dní vyprodukovať toľko potomstva, že by zabralo všetok priestor na zemi. Reálne sa to nedeje, pretože ponuka potravy je limitovaná a okrem toho existuje vnútrodruhová aj medzidruhová konkurencia.

Životné cykly
Hmyz začína svoj život ako vajíčko. Po vyliahnutí nasleduje niekoľko spôsobov dospievania a to prostredníctvom niekoľkých zvliekaní alebo kompletnou prestavbou celého tela. Dlžka jednotlivých štádií medzi druhmi značne varíruje. Napríklad jedna severoamerická cikáda potrebuje 17 rokov, kým dosiahne dospelého štádia, kým druhy z čeľade Tephritidae dospievajú za necelé dva týždne.
 
Podobné referáty
Hmyz SOŠ 2.9244 464 slov
Hmyz SOŠ 2.9829 462 slov
Hmyz SOŠ 2.9652 141 slov
Hmyz SOŠ 2.9631 6195 slov
Hmyz SOŠ 2.9530 668 slov
Hmyz 2.9730 755 slov
Hmyz 2.9892 762 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.