referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Nedeľa, 16. mája 2021
Sexuálne dysfunkcie, prostatitída
Dátum pridania: 31.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rebecca
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 469
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 4.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 7m 20s
Pomalé čítanie: 11m 0s
 
Počas posledných 10 rokov sa výrazne zvýšil záujem o problém mužskej infertility (neplodnosti). V súčasnosti sa objavuje trend ponechať rodičovstvo až na dobu po 30. roku veku, kedy už má pár vybudované ekonomické zázemie. To však nezodpovedá tzv. biologickým hodinám, teda dobe, ktorá je pre rodičovstvo optimálna. Väčšina párov dosiahne koncepciu behom jedného roka, ale asi u 15% párov sa to nedarí. V minulosti sa snaha o vyšetrenie a liečbu týkala skôr ženy, ale v súčasnosti je až u ½ infertilných párov dôležitým faktorom mužská infertilita. V ideálnom prípade vedie vyšetrenie muža k zisteniu príčiny infertility, no často zostáva pravá príčina neobjasnená.

Poruchy plodnosti môžu spôsobiť všeobecné poškodenia, ako sú poruchy výživy, hypovitaminózy, najmä nedostatok vitamínu A v potrave, rozličné toxické látky, ako alkohol, nikotín, olovo, anilín atď, ale i chemoterapia, radiácia, cirhóza pečene, bakteriálna infekcia, poranenie nervov pri operácii, predčasná ejakulácia a iné.

Pri vyšetrovaní sú dôležité všetky aspekty, ktoré môžu mať súvislosť s infertilitou ako napr. trvanie infertility, predchádzajúce tehotenstvo partnerky, metódy antikoncepcie, frekvencia sexuálneho styku (príliš častý styk znižuje koncentráciu spermií), anamnéza predčasnej či oneskorenej puberty, anamnéza operačných výkonov (najmä v oblasti panvy, hrdla moč. mechúra), pohlavne prenosné ochorenia, expozícia toxickým látkam, ionizačnému žiareniu a vysokej teplote, tiež rodinná anamnéza atď. Vyšetrenie pacienta spočíva vo fyzikálnom vyšetrení (celkové vyšetrenie + vyšetrenie genitálu) a laboratórnom vyšetrení, ktoré zahŕňa analýzu spermy podľa WHO. Základným vyšetrením je vyšetrenie spermiogramu, kedy sa vyšetruje vždy čerstvá sperma, pred odberom pacient abstinuje najmenej 5 dní, odber vzorky sa robí masturbáciou a vzorku je nutné vyšetriť do 1 hodiny. Normálne hodnoty spermy sú: objem 2-5 ml, úplné zkvapalnenie do 30 min, sperma by mala odkvapkávať kvapku po kvapke – nemali by sa tvoriť vlákna, mala by mať belavú farbu (pri dlhšej abstinencii žltkastú), pH 7.5 – 8.0, dolnou hranicou koncentrácie je 20 miliónov spermií na 1 ml spermy, teda 60 miliónov spermií na ejakulát.

Liečba infertility najčastejšie spočíva v rôznych operačných zákrokoch (najčastejšie je to varikokélektomia), liečbe medikamentami, no stále vznikajú i nové techniky asistovanej reprodukcie.

Aj keď je porucha erekcie považovaná za nie príliš závažné ochorenie, má významný vplyv na kvalitu života mnohých mužov. Často sa používa termín ,,impotencia“, ktorý ale nie je úplne presný. Porucha sa prejavuje zníženou schopnosťou alebo úplnou neschopnosťou muža napriek prítomnej apetencii a adekvátnej stimulácii uskutočniť uspokojivý pohlavný styk. Vo fáze vzrušenia stoporenie buď vôbec nevznikne, alebo sa pred imisiou penisu resp. krátko po zavedení rozplynie.

Medzi mnohé faktory spôsobujúce toto ochorenie patrí napr. deficit testosterónu, poranenie miechy, choroby mozgu (tumory, epilepsie, Parkinsonova a Alzheimerova choroba), choroby chrbtice (tumor miechy, skleróza multiplex), diabetes mellitus, poruchy prítoku arteriálnej krvi, dialýza, infarkt myokardu, mnohé imobilizujúce ochorenia, ale i niektoré lieky (znižujú libido), marihuana (znižuje hladinu testosterónu), alkohol (poškodením funkcie pečene nepriamo zvyšuje hladinu estrogénu), fajčenie cigariet a iné. Napr. Bräutigam uvádzal ako príčiny poruchy i pohlavný styk s rovnakým partnerom, ktorý sa stáva monotónny, dostavuje sa nuda, presýtenie a nedostatok záujmu; nadmerné nároky v povolaní alebo požiadavky okolia na zvýšenú výkonnosť; prílišné všeobecné telesné a duševné napätie; nadmerné jedenie a pitie a strach pred zlyhaním.
Medzi najzákladnejšie spôsoby liečby poruchy erekcie patrí farmakologická liečba, využitie podtlakových erekčných prístrojov, operačné zákroky, no ak je vylúčená organická príčina ochorenia, najlepšie je zveriť pacienta do rúk psychológa, psychiatra či sexuológa.

EJACULATIO PRAECOX - predčasnú ejakuláciu (výron semena) dosiaľ nevieme presne definovať, najčastejšie sa ale pokladá za neschopnosť muža zadržať ejakuláciu po imisii penisu dlhšie asko 2 minúty, prípadne neschopnosť muža odďaľovať výron semena tak dlho, pokiaľ jeho partnerka, ktorá je schopná vzrušenia, nedosiahne orgazmus. Rýchly predčasný výron semena môže vzniknúť pri nízkej frekvencii sexuálneho vybitia, čo sa stáva najmä neskúseným mladým mužom na začiatku heterosexuálneho zbližovania a dôsledkom býva sekundárne psychoreaktívne zlyhanie a pocit neúspechu. Toto však nie je pravá ejaculatio praecox. Predčasnú ejakuláciu môžu spôsobiť rôzne obavy alebo úzkosť, u starších mužov je vzrušivosť všeobecne slabšia, erekcia menej výdatná a ejakulácia vzniká aj pri malom vzrušení. Existuje i predčasná ejakulácia spôsobená organickým ochorením, ktorá sa lieči medikamentózne, no často sa odporúčajú i psychologické prostriedky a relaxačný autogénny tréning.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.