referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sabína
Streda, 27. októbra 2021
Karibské more
Dátum pridania: 22.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katusa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 366
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Karibské more (po španielsky Mar Caribe alebo Mar de las Antillas) je tropické more Atlantického oceánu, nachádzajúce sa na západnej hemisfére, južne od Mexického zálivu. Zo západu a juhu je ohraničené Mexikom, Strednou a Južnou Amerikou. Z východu a severu ho ohraničujú početné ostrovy - Veľké Antily na severe a Malé Antily na východe. Celá oblasť Karibského mora, priľahlých pobreží amerického kontinentu a ostrovov sa nazýva Karibik.

Názov pochádza od pomenovania indiánskeho kmeňa Karibov, ktorí obývali ostrovy regiónu pred príchodom prvých európanov.

Geografia, geológia, klíma
Plocha Karibského mora je 2,754 mil. km², maximálna hĺbka je 7 680 m v Kajmanej priekope. Karibik je domov viac ako 9 % koralových útesov sveta (celková plocha približne 50 000 km²). Väčšina koralov sa nachádza v okolí ostrovov a pri pobreží strednej Ameriky. V Karibiku sa nachádza 12 štátov a niekoľko závislých území.

Karibské more sa nachádza na karibskej platni, jeho vek sa odhaduje na 20 000 až niekoľko miliónov rokov. Dno je tvorené niekoľkými panvami, ktoré sú oddelené podmorskými chrbátmi. Okrem spomínanej Kajmanej priekopy sa v Karibiku nachádzajú aj Portorická a Hispaniolská priekopa - miesta častých zermetrasení. Malé Antily sú tiež miestom aktívneho vulkanizmu.

Teplota vrchných vrstiev vody Karibského mora je v letných mesiacoch 24-28 °C, v zime 25 °C, slanosť 36 ‰. Karibské more je jedno z najteplejších morí na svete a taktiež more s častým výskytom tropických búrok a hurikánov.

Ekonomika a turizmus
Oblasť Karibského mora (vrátane Mexického zálivu) je významná ťažbou ropy a zemného plynu. Venezuela, Kolumbia, Mexiko, Trinidad a Tobago a USA ročne vyťažia viac ako 170 mil. ton. Ďalšia dôležitá ekonomická aktivita je rybolov (500 000 ton ročne).

Turizmus je nemenej dôležitý ekonomický faktor. Podľa Caribbean Tourism Organisation oblasť ročne navštívi viac ako 12 miliónov turistov, ďalších 8 miliónov sú zákazníci výletných lodí.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.