Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Mamut

Mamut (z ruského мамонт - mamont), po latinsky Mammuthus (pozor na zámenu s rodom Mammut), je vyhynulý rod z čeľade slonovitých a radu chobotnatcov. Niekedy sa zaraďujú do špeciálnej čelade mamutovité, ktorá zahŕňa iba tento rod.

Mamuty teda boli podobné dnešným slonom. Mamuty mali dlhé zahnuté kly, hrubú vrstvu tuku a severské druhy dlhé chlpy. Klami vyhrabával rastliny spod snehu. Mali chobot ako ostatné chobotnatce. Jeho stoličky pripomínajú stoličky slona ázijského čo naznačuje ich blízky príbuzenský vzťah. Pravekí ľudia lovili tieto zvieratá.

V ľadovej dobe obývali severné oblasti Európy, Severnej Ameriky a severnej Ázie.

Veľkosť

Väčšinou sa mamuty považujú za oveľa väčšie ako dnešné slony. Táto chyba dokonce viedla k používaniu slova „mamutí“ v zmysle „obrovský“. Najväčší z mamutov, Mammuthus columbi imperator, z Kalifornie síce v kohútiku dosahoval výšku najmenej 4 metre a mamuty vážili aj 6 až 8 ton, ale väčšina druhov mamutov bola veľká len asi ako dnešný slon indický. Na Wrangelovom ostrove pri brehoch východnej Sibíri sa našli aj fosílie trpasličích druhov mamutov.

Genetika

Mamuty sa odštepili od ázijských slonov pred asi 4,8 miliónmi rokov, asi 2,5 miliónov rokov potom, ako sa spoločne odštiepili od afrických slonov. To znamená, že mamuty boli vlastne bližšími príbuznými dnešného slona indického, než je mu príbuzný slon africký. Pretože je známy prípad, kedy slon indický a slon africký spolu mali živého potomka, predpokladá sa, že keby mamuty ešte nevymreli, mohli by sa so slonom indickým aj krížiť. Toto vedie k špekuláciám (napr. [1]), že ak získame genetický materiál zo zmrznutých zvyškov mamuta, mohli by sme s pomocou slona indického mamuta znova oživiť. Zatiaľ sa však pre tento pokus nepodarilo získať jeho dostatečné množstvo, pretože nájdené zvyšky biologického materiálu už boli v značnom štádiu rozkladu.

Vyhynutie

Väčšina mamutov vyhynula na konci poslednej ľadovej doby. Posledné mamuty z Wrangelovho ostrova však vyhynuli až okolo roku 2000 pred Kr.. Dodnes nie je jasné, či mamuty vymreli v dôsledku klimatických zmien alebo či ich vyhynutie spôsobili ľudia ich lovom. Občas sa objavujú tvrdenia, že mamuty úplne nevymreli, ale ich izolované stáda môžu prežívať niekde v rozľahlej a riedko osídlenej sibírskej tundre. Pre tieto tvrdenia ale niet žiadnych dôkazov.

Dochované pozostatky

Pozostatky zmrznutých mamutov (Mammuthus primigenius) sa našli v severných oblastiach Sibíri. Hoci sa rozšíril populárny mýtus, že zamrzli prakticky bleskovo a sú perfekne zachované, nie je to pravda. Dodnes sa našlo 39 tiel, ale len štyri sú kompletné. Vo väčšine prípadov telo vykazuje známky rozkladu prv ako zmrzlo a neskôr sa vysušilo.

Šíria sa aj príbehy o jedení zmrznutých mamutích tiel, ale pôvodné zdroje (napr. William R. Farrand, Science 133 [máj 17, 1961]:729-735) prezrádzajú, že tela boli v skutočnosti už značne rozložené a páchli tak, že sa o zvyšky zaujímali len psy.

Podobne sa ako nemožné ukazujú návrhy klonovať čerstvo rozmrznutého mamuta, pretože doteraz nájdené zvyšky boli značne rozložené a nebolo z nich možné získať genetický materiál. Okrem zmrznutých tiel sa na Sibíri našlo veľa mamutej slonoviny. Tá je obchodným artiklom už veľa storočí.

Na Slovensku sa našli tisícky mamutích kostí.

Posledné objavy

V roku 2005 neďaleko Moorparku v Kalifornii našli asi na 75 % zachované telo nezvyčajne starého mamuta, zrejme druhu Mammuthus meridionalis.

Druhy mamutov

Delenie mamutov na druhy je veľmi sporné. Nasledujú príklady dvoch delení:

Delenie 1:

 • Mammuthus armeniacus
 • Mammuthus columbi
 • Mammuthus imperator
 • Mammuthus meridionalis
 • Mammuthus planifrons
 • Mammuthus primigenius

Delenie 2:

 • Mammuthus columbi
 • Mammuthus columbi exilis
 • Mammuthus columbi imperator
 • Mammuthus columbi jeffersoni
 • Mammuthus meridionalis
 • Mammuthus primigenius
 • Mammuthus subplanifrons
 • Mammuthus trogontheri
  (Mammuthus africanavus = Loxodonta africavanus)

 


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk