referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Chameleóny
Dátum pridania: 22.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katusa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 333
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Chameleóny patria medzi najpodivuhodnejšie živočíchy na svete. Sú to živočíchy so zvláštnymi, tenkými dlhými nohami, na ktorých majú zrastené chytavé prsty. Tenký chvost je v kľude špirálovite stočený.

Neuveriteľne dlhý vymrštiteľný jazyk používajú na lov potravy. Jazykom tieto jaštery neomylne zasiahnu malú mušku do značnej vzdialenosti. Jazyk môže byť dlhý až 20 cm. Živia sa hmyzom, pavúkmi, mäkkýšmi. Každé oko sa im môže nezávisle pohybovať iným smerom, čo uľahčuje sledovanie koristi bez pohybu tela.

Chameleóny sú také hluché, že by ich v spánku nevyrušil ani ten najsilnejší krik.

Medzi chameleónmi sú ako veľmi malé, tak aj druhy pomerne veľkých veľkostí. Najmenší chameleón dosahuje maximálnu dĺžku približne 3 cm. Na opačnej strane chameleón obrovský meria až neuveriteľných 68 cm. Väčšina druhov chameleónov však v dospelosti dorastá do dĺžky 15 až 30 cm. Chameleóny sú samotárske zvieratá s výnimkou obdobia rozmnožovania. Aktívne sú cez deň a zdržujú sa vo vetvách stromov a kríkov.

Čo znamená chameleónovo sfarbenie...

Chameleóny majú schopnosť meniť farby. Túto jedinečnú vlastnosť im umožňujú špeciálne kožné bunky. Chameleóny sú experti v zmene svojho sfarbenia. Môžu meniť nielen farbu pokožky, ale dokonca aj jej vzorku.

Nie je však pravda, že chameleón vie vytvoriť akúkoľvek farbu alebo vzor. Každý druh má len určitú farebnú paletu. Niektoré druhy sa vedia sfarbiť len do odtieňov šedej, iné sú veľmi pestré. Najčastejšie chameleóny používajú hnedú, zelenú a čiernu farbu. Niektoré môžu byť citrónovo žlté, tyrkysové, oranžové a dokonca aj fialové.

Na farbu chameleónov má vplyv teplota, osvetlenie, denná doba, ročné obdobie atď. Ich sfarbenie je ovplyvnené i náladou.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.