referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zuzana
Štvrtok, 11. augusta 2022
Druhy škrečkov
Dátum pridania: 03.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bumbumbuum
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 575
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 

Z mnohých druhov škrečkov, ktoré sa vo voľnej prírode vyskytujú, sa do domácnosti dostali predovšetkým štyri základné. Sú bežne k dostatiu vo väčšine obchodov so zvieratami a podrobne popísané v odborných literatúrach. V rámci zoologického systému zaraďujeme škrečka nasledovne:
             rad : hlodavci
         podrad: veveričkočeľustný
           čeľaď: škrečkovité
      podčeľaď: škrečok pravý
              rod: škrečok 
          druhy: škrečok zlatý 
                     škrečok šedý
                     škrečok čínsky
                     škrečok džungarský
                     škrečok Roborowského

V nasledujúcich odstavcoch sú popísané jednotlivé základné rozlišovacie znaky.

Škrečok zlatý(sírsky)
Zlatý škrečok patrí svojou veľkosťou medzi tzv. stredné škrečky. Telo vrátane hlavičky meria od 15 – 18 cm. V domácich chovoch existuje rada rôznych foriem ktoré sa líšia farbou, miestom sfarbenia, štruktúrou srsti, alebo aj povahou. Kožúšok ruského škrečka je napríklad krátkosrstý, biely. Na uškách, nose a labkách má naviac tmavé škvrny. Dlhosrstý škrečok zlatý, má zase na dotyk hodvábnu srsť. Chovnou novinkou je aj škrečok zlatý kráľovský. Je krátkosrstý, srsť má zamatovú. Naviac nie je jednofarebný, najčastejšie sa vyskytuje v čiernej alebo modrej farbe. Pre začiatočníkov sa doporučujú jednofarební alebo divoko sfarbení škrečkovia, a to z toho dôvodu, že tieto zvieratká sa tešia dobrému zdraviu a sú menej chúlostivé, než ostatné chovné druhy.

Škrečok čínsky
Patrí do skupiny šedých alebo dlhochvostých škrečíkov. Jeho veľkosť je od 8- do 12 cm. Chrbát má sfarbený do zlatohnedej farby, ktorá smerom k brušnej strane pozvoľna prechádza do bielej. Od čela až do polovice chrbta mu obvykle vybieha čierny chrbtový pás, čo však nemusí byť pravidlom. Má veľmi malé tmavo sfarbené ušká v porovnaní s ostatnými škrečkami. Má trochu zašpicatenú tvár. Povaha: U škrečka čínskeho ešte stále pretrváva veľmi divoké chovanie. Samička sa voči samcovi chová vyslovene agresívne. Skrotiť sa nechajú iba mláďatá.

Škrečok džungarský
Patrí medzi škrečky krátkochvostové. Meria 7- 10 cm a jeho sotva 1 cm dlhý chvostík je cez kožušinku ťažko vidieť. Srsť má na chrbte šedo - hnedú, ktorá smerom k brušnej strane prechádza do bielych škvŕn. Naviac sa mu na chrbte zhruba až do polovice zadnej časti ťahá čierny pruh. Vo voľnej prírode majú títo škrečkovia behom zimy srsť svetlo šedú, niekedy až takmer bielu. Medzi ich ďalšie typické znaky patria ochlpené labky. Povaha: škrečkovia džungarskí majú vyslovene mierumilovnú povahu. V dostatočne veľkej klietke alebo teráriu ich môže pokojne žiť aj viac pokope.

Škrečok Roborowského
So svojimi iba 7- 9 cm je proti škrečkom úplný trpaslík. On sa taktiež radí medzi krátkochvostých škrečíkov. Chrbát má svetložltý s nádychom šedej alebo červenohnedej farby. Brušná strana a končatiny sú biele. Labky má rovnako ako škrečík džungarský chlpaté. Poznávacím znamením sú dve biele škvrny symetricky umiestnené okolo očí. Povaha: škrečok Roborowského je veľmi plachý a skrotiť ho sa podarí málokedy. V dostatočne veľkej klietke je možné chovať aj viac jedincov spolu.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.