referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Piatok, 29. mája 2020
Močové kamene
Dátum pridania: 21.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: holdenko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 548
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 

Cukrovka a k tomu močové kamene nie je nič príjemné, ale ani neočakávané. Je známe, že cukrovkári sú riziku infekcií močového systému vystavení oveľa častejšie ako zdraví ľudia. Pokiaľ sa však obidve ochorenia včas diagnostikujú a liečia, nie je dôvod na potenciálne ohrozenie obličiek.

Urolitiáza, najčastejšie ochorenie močového systému, je charakterizovaná prítomnosťou kameňov v obličkách a močových cestách. Predisponujúcim faktorom vzniku urolitiázy je infekcia močového systému. S tým súvisí diabetická nefropatia (poškodenie obličiek na podklade ochorenia drobných obličkových ciev), ktorá je jednou z najzávažnejších komplikácií cukrovky.
Prítomnosť močových kameňov sa prejavuje najčastejšie bolesťou, ktorú pacient pociťuje na rôznych miestach, podľa toho, či sa kameň nachádza v obličke, obličkovej panvičke, močovode, močovom mechúri, prípadne v močovej rúre.
Väčšina močových kameňov vzniká v obličke, vtedy hovoríme o tzv. nefrolitiáze . Kamene sa z obličky môžu dostať do močovodu (ureterolitiáza) , sú teda druhotné. Ani prvotné kamene v močovom mechúri (cystolitiáza) nie sú zriedkavosťou. Vyskytujú sa hlavne pri poruche odtoku moču z močového mechúra, napríklad pri zväčšenej prostate.
Močový prúd a činnosť svaloviny močovodu uľahčujú prechod kameňov močovodom. Niekedy sa ich prítomnosť v určitom úseku močových ciest, kým sa nedostanú do pohybu, neprejavuje bolesťou aj dlhší čas. Putujúci kameň sa môže v ktorejkoľvek časti močovodu zakliniť, čo sa s jeho náhlym upchatím a zadržaním moču v močových cestách nad prekážkou prejaví bolesťou.
Bolesť príchádza nečakane

Charakteristická je záchvatovitá, prudká bolesť, tzv. renálna kolika , ktorá začína v bedrovej oblasti na príslušnej strane. Zvykne vyžarovať smerom nadol, pozdĺž močovodu do slabiny, močového mechúra, genitálu, až na vnútornú plochu stehna. Vzniká náhle, bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov, v akejkoľvek situácii aj v noci počas spánku, v akejkoľvek polohe tela, po jedle aj nalačno. Náhla, prudká bolesť vyprovokuje celkový nepokoj spojený s napínaním na zvracanie až zvracanie, niekedy častejšie nutkanie na močenie a stolicu. Pacient má často zastavené plyny, zrýchlené dýchanie, hľadá polohu, v ktorej by bola bolesť miernejšia. Chvíľami sa schúli na lôžku alebo chodí po miestnosti pridržiavajúc si bolestivú bedrovú oblasť. Kolika trvá rôzne dlho. Na čas môže prestať a v nepravidelných intervaloch sa opakovať, čo môže byť prejavom postupu kameňa močovodom.

V čase relatívneho pokoja máva pacient v oblasti obličky alebo močovodu len mierne bolesti. Po tom, ako kameň zmení polohu a tlakom zadržaného moču a v dôsledku silnej vypudzovacej schopnosti močovodu vypadne do močového mechúra, bolesti prestanú. Z močového mechúra sa väčšinou bez ťažkostí vymočí.

Kameň v močovom mechúri

Ak sa medzi močovým mechúrom a močovou rúrou nachádza prekážka v odtoku moču, napríklad zväčšená prostata, kameň ostáva v močovom mechúri, kde môže narásť až do veľkosti jablka. Typickým prejavom prítomnosti kameňa v močovom mechúri je časté močenie, najmä počas dňa, ktoré sa pri pohybe ešte stupňuje. Ak sa kameň dostane k odstupu močovej rúry v močovom mechúri a upchá ho, príznakom je prerušované močenie. Pohybujúci sa kameň v močovom mechúri môže poraniť sliznicu močového mechúra. Vtedy nastáva krvácanie do moču, tzv. hematúria , ktorá môže byť aj výraznejšieho stupňa. Častým sprievodným znakom býva zápal močového mechúra (cystitída) s častým nutkaním na močenie, pálením a rezaním pri močení.
Hematúriu môžu vyvolať kamene, najmä väčšie s drsnejším povrchom, aj pri poranení iných častí močových ciest, najmä močovodu.

Zdroj infekcie
V prípade, že kameň zostáva na jednom mieste v močovode dlhší čas, zadržaný moč je nad touto prekážkou zdrojom infekcie. Môže postupovať vzostupne a poškodzovať horné močové cesty až obličku. Niekedy má obštrukcia (upchatie) močových ciest kameňom horúčkovitý priebeh a vyžaduje si urgentné riešenie.

Okrem zápalu môže kameň spôsobiť rozšírenie močovodu, pretože moč nemôže odtekať. Neskôr sa rozšíri aj obličková panvička a kalichy, postupne dochádza k úbytku funkčného tkaniva obličky, k rozvoju tzv. hydronefrózy . Infekcia vedie k rozvoju chronického zápalu (pyelonefritíde) s následnou obličkovou nedostatočnosťou, ktorá ohrozuje život pacienta.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.