referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Bodovanie zveri
Dátum pridania: 17.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hasky87
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 178
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 

Vyhláška ministerstva pôdohospodárstva o chovateľských prehliadkach poľovníckych trofejí

Vyhláška ministerstva pôdohospodárstva SR č. 368 z roku 1997 hovorí o chovateľských prehliadkach trofejovej zveri . Hovorí o posudzovaní , zhodnocovaní , selektívno regulačných zásahoch a ich správnosti a správnej výkonosti .

Trofej – je časť zveri alebo celá zver , vhodne vypreparovaná tak aby sa stala trvalou .Trofej môže mať rôzny význam . U nás má význam hlavne výstavný a chovateľský , určuje sa jej hodnota podľa bodovej hodnoty . Tá sa určuje podľa rôznych metód . U nás sa používa metóda C.I.C. , ktorú vydala medzinárodná organizácia pre lov a chov zveri v roku 1920 v Palárikove . Trofejou sa rozumie parožie jeleňa a daniela , parožky srnca , rožky kamzíka a muflóna horné a dolné kly diviaka a lebky medveďa, medvedíka čistotného, mačky ,vlka , líšky, jazveca ,šakala zlatého a rysa . . Za trofej sa považujú aj kožušiny , vtáky , kosieriky , paletky +štetôčky , hubertka , štetiny z kamzíka a diviaka , kelce , penisové kostičky a bezoárové guličky .

Na hodnotenie sa musí odovzdať parožie jeleňa a daniela , parožky srnca , rožky kamzíka a muflóna horné a dolné kly diviaka a lebky medveďa, medvedíka čistotného, mačky ,vlka , líšky, jazveca ,šakala zlatého a rysa .
Členov hodnotiteľskej komisie vyberá ich okresný úrad alebo regionálna správa . Komisie navrhuje SPZ , táto osoba musí mať poľovný lístok , musí mať skončenú SLŠ alebo inú strednú školu alebo vysokú školu kde sa vyučuje predmet poľovníctvo , alebo musí mať vyššiu skúšku s poľovníctva .

Trofej na hodnotenie musia predložiť všetci , keď je trofej v preparácii alebo je určená na vývoz musia ju aspoň dvaja členovia hodnotiteľskej komisie vidieť obodovať a pofotiť z prava z ľava a z predu a pohľad na hornú a dolnú čeľusť , pohľad chrupu a rozmery . Ak je uhynutá zver musí byť podpis poľovného hospodára a veterinárne potvrdenie o prehliadke .
Trofeje sa predkladajú s dolnou čeľustou dvojročný jeleň a daniel môže byť aj bez čeľusti . Za trofej sa považujú aj kožušiny , vtáky , kosieriky , paletky +štetôčky , hubertka , štetiny z kamzíka a diviaka , kelce , penisové kostičky a bezoárové guličky .

Hodnotenie jelenieho parožia podľa C.I.C.

Pri meraní parožia jeleňa sa určuje osem hlavných veličín a to sú :

 1. Dĺžka kmeňov – meriame dĺžku kmeňa oboch parohov meriame ju po vonkajšej strane kmeňa od pučnice k najdlhšej vetve a spravíme ich priemer . Potom dĺžku prenásobíme x 0,5 a tým vypočítame bodovú hodnotu .
 2. Dĺžka očníc – meria sa po spodnej strany očnice od horného okraja ružice až po hrot. Urobí sa s nameraných hodnôt priemer , ktorý sa prenásobí koeficientom x 0,25 a tým vypočítame bodovú hodnotu.
 3. Dĺžka strednej vetvy – meriame od stredu uhla , ktorý zviera kmeň a stredná vetva ktorá sa meria po spodnej strane . Urobí sa s nameraných hodnôt priemer, ktorý sa prenásobí koeficientom x 0,25 a tým vypočítame bodovú hodnotu .
 4. Obvod ružníc – meria sa tesne priložením pásma po obvode s prepínaním rýh . Urobí sa s nameraných hodnôt priemer a potom sa prenásobí koeficient jedna .
 5. Dolný obvod kmeňa – meria sa v najtenšom mieste medzi očnicou a strednou vetvou na oboch kmeňov . Sčítajú sa obvody a prenásobia sa koeficientom jedna .
 6. Horný obvod kmeňov – meria sa v strede medzi strednou vetvou a korunou . Hodnoty sa sčítajú a prenásobia sa koeficientom jedna .
 7. Počet vetiev – vetvy sa spočítajú a ich súčet sa prenásobí koeficientom jedna .
 8. Hmotnosť - celková hmotnosť trofeje od ktorej sa odčíta zrážka za lebku . Váha sa potom prenásobí prepočtovým koeficientom dva .

Ešte sa do úvahy berú prirážky za : rozpätie parožia , zafarbenie , perlovanie , hroty vetiev , nadočnice a koruny a kladné body zrážky za chyby.

Ocenenie parožia jeleňa na výstavách podľa C.I.C. :

 • 1. miesto -Zlato- 210 a viac bodov
 • 2. miesto -Striebro – 190 – 209,99 bodov
 • 3. miesto –Bronz - 170-189,99 bodov
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.