referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Juraj
Streda, 24. apríla 2024
Určovanie veku živej a ulovenej zveri
Dátum pridania: 17.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hasky87
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 080
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
POZOROVANIE ZVERI

Keď chceme zver pozorovať, musíme poznať miesto , kde zver vychádza dobu kedy vychádza napr. srnec 2 vekovej triedy vychádza pravidelne na to isté miesto . Ďalej musíme poznať chovanie danej zveri , či je to mladý alebo starý kus , vnútorné sociálne vzťahy , ako správanie v čriedach a nakoniec celkové vzhľad zveri . Pod celovými vzhľadom chápeme telesnú stavbu , sfarbenie, tvar, forma a mohutnosť parohov a rohov.

Mladé kusy majú tenký krk a hlavu nosia vysoko , okolo 7-8 roku života hlava sa posúva dopredu , krk hrubne a priamka, ktorá ide zároveň s vrcholom chrbta je na úrovni so spodnou čeľusťou . U starých jedincov okolo 11 rokov priamka prechádza stredom hlavy a u starých jeleňov cez pučniče. Staré jelene majú v kohútiku hrbolec , čím sú kusy zveri staršie tým nohy viac do X a ohryzok je výraznejší . Staré jelenice majú previsnuté brucho a veľké hlavy.

URČOVANIE VEKU ŽIVEJ ZVERI

SRNEC

Starého srnca cez deň nevidno vychádza len za šera zatiaľ čo mladý srnec vychádza skôr. Mladé sú menej skúsené neboja sa keď nás uvidia môžu si nás obzerať zatiaľ čo staré by rýchlo zdrhli . Srnce môžeme rozpoznať ešte podľa parožia , sfarbenia hlavy a iných znakov . Čim je srnec starší tým má hlavu belšiu.

JELEŇ

Jeleň sa rozlišuje podľa parožia , keď parožie nemá rozlišuje sa podľa stavby tela . Ako je krk , nohy , farba a sociálne vzťahy . Čím je srnec starším tým má hrubší krk a klesá mu klesá na úroveň chrta . Priamka ktorá ide cez chrbát klesá a v 7-8 rokoch sa dostáva na úroveň spodnej čeľuste . Keď má viac ako 11rokov priamka už prechádza stredom hlavy ,alebo až cez pučnice . Čím je starší tým má väčší hrb v kohútiku , na krku má väčší ohryzok , má predné nohy posunuté dozadu a ma ich do tvaru X . Mladé majú ešte špicatú hlavu myslená čiara s rovinou chrbta . Keď je v čriedach sú pohlavia rozdelené . V čriede jeleňov ju vodia mladé 2-3 ročné kusy , v strede sú stredne staré a na konci sú najstaršie a choré kusy . Keď ide o čriedu jeleníc na začiatku sú 6-7 ročné jelenice , v strede sú matky s mladýmí a na konci sú choré a zranené jelenice . Jelenica čím je staršia má väčšiu hlavu , uši a brucho jej čím ďalej tým viac ovísa .

METÓDY URČOVANIA VEKU U ULOVENEJ ZVERI

Na určovanie poznáme metódy odhadové a presné.

SRNEC - ODHADOVÉ METÓDY : Vek určujeme podľa zakončenia nosovej kosti . Ak je najdlhšia stredný výrastok ta má srnec jeden rok , ak sú výrastky rovnaké tak má 3-4 roky a ak sú najdlhšie bočné tak ide o starého srnca .

Ďalšou odhadovou metódou je určenie veku podľa lebečného šva . Staré jedince majú šev úzky , malý a hustý zatiaľ čo mladé to majú na opak . Ešte vek určujeme podľa hrúbky pučníc . Čím sú pučnice hrubšie tým je srnec starší . A posledná metóda je podľa zrastov na klinovej kosti . 1-2 ročný ju nemá zarastenú , 3-4 ročný ju má zarastenú len s časti , časť je stále chrupka a staré ju majú celú zrastenú .

PRESNÉ METÓDY : Určujeme podľa chrupu . Výmena chrupu končí v 15 mesiaci . Ako prvý trvalý zub narastie molár . 3 predmolár je v mliečnom chrupe trojdielny ale v trvalom už len dvojdielny. Vek určujeme podľa opotrebenia skloviny na 2 a 3 predmoláre a na 1 moláre. Čim sú viac opotrebené tým je srnec starší .
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.