referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Pergola
Dátum pridania: 10.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: blueprincess
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 415
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Pergola v našich podmienkach sa spravidla chápe ako konštrukcia porastená viničom. Pergoly však majú aj v malých priestoroch mnohé iné praktické a vizuálne možnosti. Pomocou nich možno vytvoriť letný obývateľný kút či krytú izbičku, alebo pomôžu zvýrazniť celkový dizajn záhradky.

Pergoly vedúce z jedného miesta na druhé sú dynamické alebo smerové, tie, ktoré kryjú väčšiu plochu a ohraničujú priestor, sú statické. Dynamické pergoly stoja voľne, upútavajú svojou dĺžkou a majú kolonádový efekt. Ak sú pripojené bokom k stene domu, sú užitočné na prekrytie vchodu alebo zatienenie izby. V horúcom podnebí možno dosiahnuť väčší tieň pripevnením roliet, ktoré naprepustia slnečné svetlo, alebo efektných trstinových rohoží, ktoré vrhajú zasa zaujímavé tiene. Spravidla však toto nebýva potrebné, pretože popínavé rastliny. ktoré sa obopínajú okolo pergoly, dostatočne zmierňujú slnko. Statické pergoly zakrývajú väčšiu plochu, terasu, niekedy dokonca celú záhradu. Vizuálne tak vytvárajú akúsi vonkajšiu izbu, Spolu s dynamickou pergolou sa tak zoslabujú bariéry medzi exteriérom a interiérom . Statické pergoly zriedka stoja voľne, v malom priestore na to nebýva miesto.

Trámy takejto pergoly bývajú väčšinou pripevnené jedným koncom ku stene a druhým k stĺpom. Niekedy sú stĺpy nepotrebné, trámy sa jednoducho preložia krížom cez dve steny, napríklad cez obvodové múry. Pergola postavená na streche zatieni a zútulní aj strešnú záhradku a keď je porastená odolnými popínavými rastlinami, uzatvorí celý priestor. Pred jej stavbou si treba overiť nosnosť strechy. Kovová kostra je ľahšia ako drevená a keď máte po oboch stranách steny, stačia aj drôty alebo povrazy. Trámy pergoly môžu mať rôzne rozmery a môžu byť z rôznych materiálov.

Záleží to od toho, koľko svetla chceme mať a aký efekt chcete dosiahnuť. Najčastejším materiálom na stavbu pergoly je tvrdé drevo. Každý druh dreva sa dá moriť, farbiť alebo natierať ochranným náterom. Konce vodorovných trámov môžu byť rôzne tvarované. Pergoly sú dobrou oporou pre popínavé rastliny – najkrajšie je slnečné svetlo prúdiace cez lístie. Rastliny vyzdvihnú celkový efekt pergoly a vytvoria tieň a súkromie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.