referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Cyprián
Utorok, 27. septembra 2022
Skalka
Dátum pridania: 10.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: blueprincess
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 398
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Pri stavbe skalky sa usilujeme dosiahnúť, aby bola čo najprirodzenejšia. Už pri výbere a úprave terénu prihliadame na to, aby bola rozmiestnená na prírodnom svahu, aby kamene mali prirodzený vzhľad, boli vhodne uložené a mali prirodzenú patinu. Kameň robí skalku skalkou, pričom jej rastliny dávajú živú premenlivú krásu, ale to závisí od dobrej voľby a dobrej zostavy kameňa.

Podľa toho, akú skalku sme sa rozhodli vybudovať, vyberáme nielen potrebné množstvo kameňov, ale aj ich veľkosť. Podľa plochosti alebo výšky skalky a jej celkových rozmerov sa rozhodneme nielen pre určitý tvar jednotlivých kameňov, ale aj pre druh horniny. Vápence, dolomity, žula, vápenec, zlepenec, ale aj svetlé pieskovce sú vhodné na skalku väčších rozmerov a naopak, keďže na malej ploche nemožno mať vysokú skalku, budú vhodnejšie plochejšie kamene – nie celkom tenké bridličnaté platne. Vyberáme také kamene, ktorým stáročia vtisli ich prirodzené tvary. Vhodné sú širšie kamene, bez ostrých hrán, s prepadlinami a trhlinkami, pokryté lišajníkmi alebo machmi. Nepekne pôsobí skalka z lomového kameňa, ktorého ostré hrany nezodpovedajú prirodzenému lomu kameňa. Kamene ukladáme v skupinách i jednotlivo a vynechávame medzi nimi políčka na vysádzanie rastlín. Zapúšťame ich do zeme tak, aby nevyčnievali ostré hrany. Kladieme ich na širšiu základňu a asi dve tretiny zapúšťame do zeme, aby dobre sedeli. Veľké kamene ukladáme na najnižšie miesta, menšie na vyššie. Najlepšie je stavať skalku na jeseň, pred príchodom zimy, lebo počas zimy pôda uľahne a kamene dobre sadnú. Súčasťou veľkých skaliek sú aj cestičky, odpočívadlá, miniatúrne vodopády a iné úpravy.

Tu môžeme využiť aj hranatejšie tvary, prípadne lomový kameň, z ktorého tvoríme schodíky, prípadne nášľapné platne. Pri výbere kameňa na suché alebo vodné toky a jazierka volíme zásadne oblé kamene, ktoré pôsobia ako opracované vodou. Samozrejme, najvhodnejšie sú také, ktoré nachádzame na brehoch riek a potokov. Nie sú vhodné porézne kamene, nakoľko v štrbinách sa zachytávajú riasy.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.