referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Leonard
Utorok, 16. augusta 2022
Luciferin
Dátum pridania: 27.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ninquewen
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 353
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Triviálny názov: luciferín , Photinus luciferin, firefly luciferin

- z latinského lucifer, „svetlonosič“

IUPAC názov: (4S)-2-(6-hydroxy-1,3-benzothiazol-2-yl)-4,5-dihydro-1,3-thiazole-4-carboxylic acid

synonymá:

(S)-4,5-dihydro-2-(6-hydroxy-2-benzothiazolyl)-4-thiazolecarboxylic acid
(S)-4,5-dihydro-2-(6-hydroxybenzothiazol-2-yl)thiazole-4-carboxylic acid

sumárny vzorec: C11H8N2O3S2

štruktúrny vzorec:

molová hmotnosť: Mr = 280,3

teplota topenia: t = 200°C

charakteristika:

Luciferín je súhrnný názov pre látky tukového charakteru, svetlovyžarujúcich biologických pigmentov, nachádzajúcich sa v organizmoch schopných bioluminiscencie. Pri ich oxidácii sa luciferázou uvoľňuje svetelné žiarenie. Firefly luciferín (doslova luciferín svietivky svätojánskej) alebo Photinus luciferín je luciferín nachádzajúci sa v zadočku svätojánskych mušiek a je zodpovedný za ich svetielkovanie.

reakcie: Nízkomolekulárna oxidoreduktáza katalyzujúca dehydrogenáciu luciferínu. Je potrebná prítomnosť kyslíka, ATP a horečnatých iónov. Počas tohto procesu sa 96% energie uvoľní ako viditeľné zelené svetlo. Svetlo nie je teplé, ale studené.

výskyt a význam:

Z biologického hľadiska má luciferín veľký význam pre hmyz z čelade Lampyridhae (Lampyris nocticula, Luciola lusitanica, Luciola mingrelica a i.). Svetlušky sú aktívne v noci. Hlavný výskyt dospelých jedincov, teda obdobie párenia, je v strednej Európe Júl a August. V teplých letných mesiacoch svietia samičky pri dostatočnej tme asi od 22. hod do 01. hod. Samičky sú v tráve a svietia, aby sa ukázali samčekom, že sú pripravené na párenie. Samčeky svietia slabšie ako samičky a lietajú vo výške niekoľkých metrov, ak zbadajú samičku, tak k nej pristanú. Svetlo môžu podľa vôle zapnúť alebo vypnúť. Párenie a znášanie vajíčok sa odohrá na zemi. Obaja partneri zomrú niekoľko dní po párení. Larvy žijú na zemi a živia sa slimákmi. Aj oni už môžu slabo svietiť. Po pätnásobnom zvlečení sa zakuklia. Z kukly sa vyliahne dospelý jedinec.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.