referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Pondelok, 10. augusta 2020
Cibuľové kvetiny
Dátum pridania: 20.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: farmar
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 720
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 8m 30s
Pomalé čítanie: 12m 45s
 

Spoločným znakom je vytváranie cibúľ – cibuľu tvoria dužinaté šupiny, ktoré sedia na krátkej stonke a zásobné látky v cibuli umožňujú prežiť obdobia, ktoré sú pre rast nepriaznivé.

Nároky na prostredie

Najvýznamnejšie cibuľoviny majú podobné nároky. Vyžadujú slnečné stanovište, zle znášajú veľké teplotné výkyvy. Chúlostivé sú najmä na holomrazy. Neznášajú čerstvé hnojenie maštaľným hnojom. Ten istý rod cibuľovín sadíme na to isté miesto až po 6 rokoch, nikdy nesadíme tulipány po narcisoch.

Pestovanie: Tulipány a hyacinty treba každý rok vyberať z pôdy, narcisy a drobné cibuľoviny po 2 rokoch. Cibule sa uskladňujú v dobre vetraných skladoch. Vyššie teploty okolo 25 oC podporujú vytváranie dcérskych cibúľ, kým nižšie teploty 17-19 oC podporujú vývin kvetinového zárodku. Po vytriedení sa cibule moria v roztoku Fundazolu, cibule narcisov máčame v teplej vode 43,5 oC proti cibuľovke. Tulipánom, pestovaným pre cibuľu, odstraňujeme kvety, aby sa cibule nevysiľovali tvorbou semien.

Tulipa – tulipán (Liliaceae – ľaliovité)

Pôvod Z malej a Strednej Ázie. Cibuľa sa skladá zo 4-6 šupín, z nej vyrastajú korene a dcérke cibuľky, ktorými sa rozmnožuje. Materská cibuľa každý rok odumiera.

Kultivary :

1, Skupina skorých kultivarov

Jednoduché skoré tulipány – nízke kvitnú skoro na jar.
Plné skoré tulipány – nepravidelné plné kvety, ktoré vyrastajú na hrubých stonkách.

2, Skupina stredne skorých kultivarov

„Mendelove“ tulipány vznikli krížením Duc val Tol tulipánov a darwinových tulipánov. Majú menšie stonky, vhodné na rezanie.
„Triumph“ tulipány vznikli krížením jednoduchých skorých tulipánov a jednoduchých neskorých tulipánov. Majú hrubú pevnú stonku. A sú stredne skoré, väčšinou sa dobre rozmnožujú

3,Skupina neskorých kultivarov

„Darwinove hybridné tulipány“ – majú osobitne mohutný rast, majú veľké a pekne tvarované kvety, ale kvety sú menej trváce.
„Darwinove tulipány“ bujne rastú, sú vysoké, majú veľké kvety jasných žiarivých farieb, vhodné na rezanie.
„Ľaliokveté tulipány“ – majú typické štíhle kvety s úzkymi okvetnými lístkami, ktoré sú zahnuté späť
Jednoduché neskoré tulipány kvitnú v druhej polovici mája, majú dlhý štíhly kvet.
„Rembrandtove tulipány“ dvojfarebné kultivary, majú na svetlom podklade tmavšie škvrny. U nás sa nepestujú, lebo je možné, že škvrnitosť kvetov spôsobuje vírusovú pestrosť.
„Papagájovité tulipány“ majú okvetné lístky strihané alebo rozpukané. Farba kvetov nebýva čistá, nevýhodou je, že majú dlhé a tenké stonky, za vetra sa lámu.
„Plné neskoré tulipány“ kvitnú neskoršie a bývajú vyššie, vhodné na rezanie.

4, Botanické druhy

Kkvety buď jednoduché, alebo niektoré druhy i viac kvetov na jednej stopke. Najcennejšie druhy T. tarda, T. turkestancia, T. kaufmanniana

Pestovanie: Cibule sa triedia do šiestich tried, najlepšie cibule majú obvod 130 mm, veľmi drobné cibule pod 40 mm sú na rozmnožovanie nevhodné. Najvhodnejší termín vysádzania je koniec septembra.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.