referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Pondelok, 10. augusta 2020
Trvalky kvitnúce na jeseň
Dátum pridania: 20.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: farmar
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 554
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 

Aster - astra (Asteraceae- astrovité)

Podľa času kvitnutia rozdeľujeme na astry kvitnúce na jar, v lete, v jeseni.

Aster alpinus – astra alpínska, vysoká 0,20m, má nerozkonárenú stonku, modrofialové kvety, aj biele a ružové. Kvitne v máji až v júni. V prírode chránená. Rozmnožuje sa semenom
Aster amellus – astra kopcová, vysoká 0,6m. Listy i stonky má drsné. Kultivary biele, ružové fialové. V prírode chránená.
Aster dumosus – vysoká 0,20-0,60. Vytvára husté trsy, kvety fialovej, ružovej, bielej, farby, kvitne v septembri. Poškodzuje múčnatka.
Aster novae-angliae – astra novoanglická. Vysoká 1,5m. Celá rastlina drsno chlpatá, zdola sa vyholuje. Kvitne v septembri až v októbri.
Aster novi-belgii – astra novobelgická. Podobná predchádzajúcej, ale je nižšia, 0,8-1,20m. Neznáša sucho. Poškodzuje múčnatka.

Astrám vyhovujú slnečné polohy, hlboké výživné pôdy. Rozmnožujú sa odrezkami.

Chrysanthemum – králik, chryzantéma (Asteraceae – astrovité)

Druhy kvitnúce koncom jari až v lete:

Ch. coccineum – králik ružový, vysoká až 0,8m. Listy dvakrát perovité, jemné. Kvety biele, ružové alebo červené, jednoduché i plné, kvitne v júni až v auguste.
Ch. leucanthemum – králik biely – margarétka. Domáca lúčna kvetina, vysoká 0,5-0,7m, biele kvety. Kvitne v máji až v júni. Aj kultivary.
Ch. maximum – králik najväčší. Vysoké až 1m, veľké biele úbory. Kvitne v júni až v júli.

Druhy kvitnúce v jeseni:

Ch x hortuorum: krížence (Ch. indicum, Ch. sibiricum). Drobnokveté, vysoké až 1,2m, pestujú sa na záhonoch, veľkokveté, chúlostivé v skleníkoch. Kvety biele, žlté, oranžové, fialovej farby, jednoduché aj plné. Na zimu prikrývka, každé 2-3 roky presadiť.

Králiky vyžadujú slnečné stanovište, priepustné, výživné pôdy. Rozmnožuje sa delením, jesenné aj odrezkami. Králiky poškodzujú háďatká, septorióza a múčnatka.

Helianthus rigidus – slnečnica drsná (Asteraceae- astrovité)

Vysoká 1-1,6m, listy protistojné, vajcovito kopijovité, drsné. Kvety žlté s hnedým stredom. Kvitne od júla do septembra. Vyžaduje výslnie a výživné pôdy. Rozmnožuje sa delením.

Physalis alkekengi – machovka- židovská čeršňa (Solanceae – ľuľkovité)

Vysoká 0,6-1m, tvorí bohato odnožujúce sa porasty. Je okrasná plodmi – nafúknutý oranžový kalich, vo vnútri bobuľa. Plody sa vyfarbujú v jeseni. Nenáročná. Rozmnožuje sa delením.

Rudbeckia – rudbekia (astraceae – astrovité)

Rudbeckia laciniata – rudbekia strapatá. Vysoká až 1,8m. Listy má perovito delené s 3-5 lalokmi. Úbory sú jednoduché i plné, terč žltozelený. Rýchle sa rozrastá.
Rudbrckia nitida. Vysoká 2m. Listy má nedelené, tuhé. Úbory sú žlté, s charakteristickým svetlozeleným, vystúpeným terčom.
Rudbeckia fulgida var. Sullivantii. Vysoká iba 0,5m. Listy má tmavé, lesklé. Kvety sú sýtožlté a majú až 120mm v priemere. Kvitne v auguste až v septembri.

Rudbekie znesú aj polotieň, vlhkejšie polohy, ale neznášajú mokro. Rozmnožujú sa semenom, delením alebo odrezkami.

Solidago canadensis – zlatobyľ kanadská (asteraceae – astrovité)

Pôvodný druh vysoký až 1,5m, rýchlo sa rozrastá. Žlté kvety usporiadané do širokých metlín. Kvitne v auguste až septembri. Nenáročná, znesie sucho aj polotieň. Rozmnožuje sa delením a odrezkami. Cenná včelárska rastlina. Kultivary nezaburiňujú semenáčikmi.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.