referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Šafrán siaty
Dátum pridania: 19.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: DOOMCA
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 232
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 

(latinsky : CROCUS SATIVUS )

Bylina z čeľade kosatcivité (Iridaceae).

Dorastá do výšky 20 cm. Má cibuľkovitú, šupinatú hľuzu, z ktorej vyrastajú veľmi úzke, na spodku pošvami obalené listy a skrátená os s veľkým, ozdobným bledofialovým voňavým kvetom. Plod je tobolka.

Pochádza zo západnej Ázie, odkiaľ sa rozšíril do Orientu, Stredomoria, Indie a Číny. Používali ho ako korenie, liečivo aj farbivo. Dnes sa pestuje najmä vo Francúzsku, Španielsku, Afganistane, Afrike a USA. Z kvetov sa zbierajú iba blizny. Droga má veľmi silnú, charakteristickú vôňu, horkú chuť a intenzívnu farbiacu schopnosť. Obsahuje žlté farbivo krocín, glykozid, pikrokrocín a silicu.

Farbou, chuťou a vôňou sa pravému šafranu podobá tzv. šafran kapský, získavaný z rastliny Lyperia crocea.

Ostatné náhradky sú najmä kvety požlte farbiarskej (Carthamus tinctorius L.) a kvety nechtíka (Calendula oficinalis L.) a kvet arniky (Arnica montana L.).

V lekárňach používali šafrán donedávna na ofarbovanie niektorých prípravkov na žlto. V liečiteľstve sa kedysi predpisoval šafrán pri chorobách žalúdka, pečene aj ako celkové tonikum.

Botanicky príbuzné druhy tohto rodu, z ktorých niektoré rastú aj u nás (šafrán jarný, Crocus vernus WILF), nemajú praktické uplatnenie a sú iba okrasnými rastlinami.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.