referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Choroby rastlín – biotické – Mykoplazmatické choroby
Dátum pridania: 18.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: farmar
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 436
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Biotické parazitické choroby

Sú to infekčné choroby prenášané z chorej rastliny na zdravú rastlinu organizmami, ktoré žijú na úkor hostiteľskej rastliny. Podľa toho aký organizmus, čiže patogén ich spôsobuje, delia sa na:
 
1.virózy
2.mykoplazmózy
3.rickettsiózy
4.bakteriózy
5.aktimomykózy
6.mykózy

Mykoplazmatické choroby

Mykoplzma je prokaryontný organizmus, v súčasnosti sa zaraďuje medzi baktérie a je to najmenší organizmus schopný samostatného rastu. Jeho bunky obsahujú ribozómy, vlákna DNA a vakuoly. Mykoplazmy môžeme pestovať na špeciálnych živných pôdach a pôsobia na ne antibiotiká tetracylínového radu, penicilín na ne nezaberá. V rastlinách sa správajú ako vírusy žijú v bunkách.

Prenos – vrúbľovaním, šťavou, živočíchmi

Ochrana – je obtiažna pretože sú schopné i niekoľko rokov prežiť v latentnom stave. Pri liečení sa používajú rovnaké metódy ako pri virózach, Pri liečbe antibiotikami po jej ukončení choroba znovu prepuká.

Stolbur zemiaka – najmä v teplejších oblastiach, napáda i rajčiaky, papriku, listy sú ližičkovite stočené, na vrcholoch fialkasté, v pazuchách listov vytvárajú tzv. vzdušné hľúzky, hľuzy sú nitkovité, tenké.

Stolbur rajčiaka – zúženie listov kvety vzpriamené, kalich je nápadne zväčšený, sfarbený do fialova, piestik zakrpatieva – takže sa nemusí opeliť a vytvoriť plod. Prenos cikádami.

Žltačka cibule – najmä na semenačkách, prejavuje sa schúlenými listami, žltnutím, vytváraním pacibuliek v súkvetí namiesto kvetov.

Proliferácia jablone – rozšírená v Európe, brzdí rast stromov, znehodnocuje plody, listy sú malé, plody nechutné a zredukované na 1/5. V priebehu leta púčiky predčasne pučia, vzniká metlovitý. Nešpecifickým znakom je kvitnutie na jeseň. Významný zdrojom sú napadnuté podpníky, prenos kukučinou.

Maloplodosť jablone – karanténna choroba. Napadnuté stromy rastú vzpriamene, plody o 1/3 menšie niekedy zelené škvrny s čiernim lemom na plodoch. Väčšinou nenapadá celý strom, prenáša sa vrúbľami.

Odumieranie hrušky – môže znížiť úrodu o 80% a miestami znemožňuje pestovanie hrušiek. Silný kmeň zapríčiňuje náhle odumretie stromu u nás zriedkavý. Slabý kmeň sa prejavuje zvinovaním listov, potlačením rastom výhonkom, tvoria sa lepšie listy, ktorá v suchom lete vädnú, hnednú a stromy odumierajú.

Zvrat čiernej ríbezle – znižuje úrodu až o 50%, listy majú ostrejšie zúbkovanie a hlbšie zárezy. Kvety sú väčšinou sterilné, znížená rodivosť, plody sú deformované. Prenos cikádami.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.