referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Utorok, 1. decembra 2020
Choroby rastlín
Dátum pridania: 18.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: farmar
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 776
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Biotické parazitické choroby

Sú to infekčné choroby prenášané z chorej rastliny na zdravú rastlinu organizmami, ktoré žijú na úkor hostiteľskej rastliny. Podľa toho aký organizmus, čiže patogén ich spôsobuje delia sa

1.virózy
2.mykoplazmózy
3.rickettsiózy
4.bakteriózy
5.aktimomykózy
6.mykózy

Baktériové choroby – bakteriózy

Sú to prokaryontné organizmy (jednobunkové). Jadrovú hmotu majú rozptýlenú v cytoplazme. Nevytvárajú spóry, ich funkciu preberá slizovité puzdro – kapsule, umožňuje im prežiť nepriaznivé podmienky aj viac rokov. Pohybujú sa pomocou bičíkov, škodlivosť 1 druhu nie je v rozličných podmienkach rovnaká, ovplyvňuje ju odolnosť rastlinného druhu a kultivaru, spôsob agrotechniky. Všetky baktérie je možno ľahko pestovať na umelej pôde.

Rozširujú sa:

vetrom
vodnými zrážkami
živočíchmi a činnosťou človeka
pôdou

Baktérie vnikajú do rastlín najčastejšie cez poranenie a môžu vniknúť aj prieduchmi. Do rastlín vylučujú enzýmy ktoré rozrušujú pektín, celulózu, cukry, tuky, bielkoviny, vylučujú toxíny

Príznaky

1. nekrózy rodu Xanthomonas, Pseudomonas
2. hniloby rod Erwinia Ich pektolytické enzýmy rozrušujú strednú lamelu bunkovej steny, tým sa bunky oddelia od seba a pletivá vädnú.

1.nádory (rod Agrobakterium tumefaciens) - Nádory vznikajú nadmerným delením buniek hostiteľa pôsobením stimulačných látok baktérií.
2.vädnutie a žltnutie tzv. Tracheobakteriózy (rody Corynebacterium, Rhizobium, Xanthomonas.)- Vädnutie spôsobuje upchanie ciev hostiteľa a zníženie, alebo prerušenie transpiračného prúdu.

Ochrana – Agrotechnické metódy najmä osevné postupy, šľachtenie na odolnosť, chemické prípravky meďnaté a niektoré antibiotiká.

Baktriálna spála hrachu – vyskytuje sa vo vlhkých rokoch, na zelených častiach sa tvoria olivozelené vodnaté škvrny, ktoré za suchého počasia zasychajú. Napáda struky aj semená – ktoré sa stávajú premárnim zdrojom infekcie.

Černenie stonky a mokrá hniloba hľúz zemiaka - Spôsobuje ich Erwinia carotovora, napáda aj koreňovú zel., fazuľu. Rozvoj choroby podporuje chladno, vlhko a zamokrená pôda. Na klíčkoch zemiakoch sú čierne škvrny, klíčky zahnívajú a odumierajú, listy sú vzpriamené, žlté a skrútené. Napadnuté hľuzy môžu zhniť už na stanovišti a pokračuje v skladoch, najmä teplých a zle vetraných. Hľuzy kašovatejú a nepríjemne zapáchajú.
Ochrana – napadnuté trsy pri negatívnom výbere odstraňujeme. Nevysádzame zemiaky do zamokrených a ťažkých pôd.

Bakteriálna krúžkovitosť zemiaka – patrí medzi karanténne choroby, vyskytuje sa len výnimočne. Prejavujú sa žltnutím trsov, v hľuzách nastáva úplná deštrukcia cievnych zväzkov. Výskyt závisí od zdravotného stavu sadiva a odolnosti odrody.

Hnedá bakteriálna škvrnitosť hlúbovín – Príznakom je okrajové žltnutie listov od okraja, listy mäknú, ale nehnijú, cievne zväzky tmavnú. Primárna infekcia vzniká z pôdy pri nedodržaní osevného postupu, infikovaným osivom. Rozširuje sa za teplého a vlhkého počasia.

Mokrá hniloba hlúbovín, mäkká hniloba mrkvy – Spôsobuje huba Erwinia Carotovora. Vyskytuje sa väčšinou na skládkach ako druhotné ochorenie zeleniny, ktorá bola mechanicky alebo škodcami poškodená. Pletivá sa rozkladajú, nepríjemne zapáchajú. Rozširovanie podporuje vlhké a teplé nedostatočne vetrané prostredie.

Bakteriálna škvrnitosť uhoriek – spôsobuje ju Pseudomonas Lachrymans, poškodzuje skleníkovú aj poľnú uhorku, napáda schádzajúce semená, klíčiace rastliny. Na listoch vznikajú hranaté škvrny, ktoré žltnú a nekrotizujú. V prípade vlhkého počasia vzniká na rube listov bakteriálny axudát (sliz), plody sú škvrnité a deformované. Primárne sa rozširuje semenom, pôdou a vodnými kvapkami.

Bakteriálna nádorovitosť koreňa – spôsobuje to Abrobakterium, napáda byliny i dreviny. Na koreňoch sa vytvárajú nádory, svetlej farby a rôznej veľkosti, postupne hnednú. Rastliny zaostávajú v raste, žltnú a odumierajú

Bakteriálna rakovina kôskovín – spôsobuje Pseudomonas Syringae. Je to polylágna rakovina. Napáda všetky kôstkoviny, kvety, plody i listy. Najčastejšia je infekcia konárov, na ktorých vznikajú nekrózy kôry a otvorené rakovinové rany. Rozširuje sa hlavne za vlhka.
Ochrana dezinfekciou rán, postreky meďnatými prípravkami po skončení vegetácie a na začiatku.

Bakteridózy okrasných rastlín - Listové škvrnitosti spôsobuje Xantomonas begonia a Xantomonas pelagron. Častejšie sa vyskytujú hniloby na Cyklámenoch, Kálach, Kosatcoch a spôsobuje ich Erwinia Carotovora.
 
Podobné referáty
Choroby rastlín SOŠ 2.9990 2319 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.