referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ferdinand
Sobota, 30. mája 2020
Žraloky
Dátum pridania: 13.01.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kocka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 504
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Patria do skupiny Druhoústovcou a kmeňa Drsnatokožce. Tvoria starobylú skupinu rýb, sú starí až 350 miliónov rokov. Za tú dobu sa veľmi nezmenili. Kostru majú chrupkovú a kostenú. Majú hrubú drsnú kožu pokrytú drobnými zúbkami. Telo má vretenovitý tvar. Sú veľmi dobrí a rýchli plavci, nevedia sa však tak rýchlo zastaviť a obrátiť ako kostnaté ryby. Väčšina druhov žije vo voľnom mori, niektoré však obývajú plytké zálivy a zátoky, prípadne vnikajú aj do ústí riek a žijú potom aj v sladkej vode. Jeden druh žraloka žije aj v jazere Nikaragua, no najviac a v najväčšom množstve sa vyskytujú v teplých moriach, pričom mnohé druhy sú sťahovavé. Žraloky poznáme zdochlinožravé, živia sa mŕtvymi telami živočíchov a odpadkami. Žralok Obrovský, ktorý môže byť až 20m dlhý, sa živý drobnými rastlinami a živočíchmi, podobne ako Žralok Ozrutný, ktorý sa živý planktónom. Ostatné žraloky sú mäsožravce a živia sa rybami. Veľké druhy sa živia tuleňami, korytnačkami, delfínmi a sú schopné zaútočiť aj na človeka. Korisť vyhladávajú čuchom a krv zacítia na veľké vzdialenosti.
Žralok Modrý, ktorý obýva tropické moria, útočí na všetko čo sa hýbe. Podobne draví sú aj Žralok Belasý a Žralok Tigrovaný. Lovia sa kôli koži, pečeni, ktorá obsahuje veľa oleja, ktorý sa používa na výrobu mydla a liečiv, a kôli plutvám z ktorých sa pripravuje žraločia polievka. Momentálne je lov žralokov zakázaný. Majú neobyčajne tuhý život, aj ťažko zranený dokáže dlho prenasledovať korisť a aj po oddelení hlavy je nebezpečné dať ruku medzi čeluste. Dnes je zaregistrovaných 354 druhov, o 35 druhoch vieme, že aspoň raz napadli človeka a pri 12 je to úplne bežné. Najväčší ulovený žralok biely bola 6,4 metrov dlhá samica z pobrežia Kuby v roku 1945, vážila 3312Kg a jej obvod bol 4,5 metra. Najrýchlejší žralok je Mako a môže plávať až 50km rýchlosťou. Žralok Modrý
Žralok Modrý nazývaný aj ľudožravý, je pomerne vzácny. Hojnejší je len v oceánoch okolo južnej a západnej Austrálie, Nového Zélandu, južnej Afriky, Chile, severnej Ameriky, Japonska a v častiach Stredozemného a Jadranského mora.
Samec môže výnimočne dorásť do dĺžky 7m, priemerná dĺžka je však od 4 do 5m a hmotnosť môže mať až 2000Kg. Dožíva sa vyokého veku 70 až 100 rokov. Celí život sa mu staré a vylomené zuby nahradzujú novými, takto mu ich môže narásť niekoľko tisíc za život. Má najlepší čuch zo všetkých rýb. Každoročne napadne aj 60 ľudí.
Je to najväčšia dravá ryba.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Žraloky SOŠ 2.9638 719 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.