referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Žirafy
Dátum pridania: 17.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: martinka23431
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 254
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Žije v riedko zalesnených oblastiach Afriky, na suchých savanách a v polopúštnych oblastiach južne od Sahary. Najvyšším poddruhom je žirafa masajská, ktorá môže dorásť do výšky až 6m. Z deviatich poddruhov žirafy je najmenšia žirafa zambijská, ktorej samci dorastajú maximálne do výšky 5m a samice 4,5m. Najtypickejším znakom žirafy je dlhý krk, ktorý jej umožňuje spásať lístie z vysokých stromov. V korunách stromov uplatňuje aj svoj dlhý (53 cm ) a pohyblivý jazyk. Lapá ním vetvičky a strháva z nich lístie.

Zaujímavé je, že krčnú časť chrbtice žirafy tvorí, tak ako u takmer všetkých stavovcov, iba sedem stavcov ako človek alebo myš. Napriek svojej veľkosti (hmotnsť až 2 000kg) dokáže žirafa na krátke vzdialenosi vyvinúť rýchlosť až 56km/h. Pri dlhšom behu sa pohybuje rýchlosťou iba asi 15 km/h. Oddychuje postojačky, málokedy poležiačky, tvrdý spánok má veľmi krátky, trvá len niekoľko minút. Je to veľmi mierumilovné a tiché zviera. Iba vzácne sa ozýva krátkym zabučaním alebo frknutím.

Žirafy žijú v rodinných skupinkách, ale niekedy vytvárajú aj veľké čriedy. Ich spoločenstvá nemajú pevné zloženie a jdince často prechádzajú z jednej čriedy do druhej. V západnej Afrike sú vážne ohrozené, vo východnej Afrike sa ešte vyskytujú bežne.
 
Galéria k článku [5]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.