referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ferdinand
Sobota, 30. mája 2020
Zelenina
Dátum pridania: 19.01.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: janka.z
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 322
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
REFERÁT
Zelenina vo výžive zdravých a chorých
Zelenina má v našej strave význam ako potravina ochranná, bohatá na minerálne soli a vitamíny. K zelenine radíme tiež zemiaky, ktoré dodávajú organizmu aj energetickú hodnotu. Zelenina obsahuje veľmi málo bielkovín a tukov, pomerne viac sú zastúpené cukry, a to v podobe jednoduchých cukrov alebo zložitých, ako sú škrob a celulóza. Nestráviteľná buničina, čiže celulóza, vyplňuje žalúdok aj črevá svojim objemom. V hrubom čreve sa rozkladá prítomnými baktériami a ako rozkladnými produktami, tak aj objemom nestrávených zvyškov dráždi črevo k rýchlejšiemu pohybu. Túto vlastnosť zeleniny využívame na ochranu proti zápche.


CVIKLA
botanický názov repa cviklová
Pochádza zo Stredomoria. Buľvy sú tmavočervenej farby s nádychom do fialova s dlhými stopkami a mohutnými listami podobnými cukrovej repe. Jej prednosťou je, že je na trhu po celú zimu. Buľvy majú guľovitý, pologuľovitý alebo valcovitý tvar. Pestujú sa v rozličných odrodách. Vyberáme zdravé, nenahnité, neplesnivé buľvy čerstvého vzhľadu, pevné, nepopraskané, neznečistené zeminou, so šťavnatou nezdrevnatenou dužinou, rovnomerne zafarbené. Malé buľvičky sú jemnejšie ako veľké. Môžeme ich skladovať ako zemiaky, ale len krátky čas. Pred varením cviklu upravíme tak, že listy a stopky opatrne odrežeme, aby sme nenarezali dužinu, korienky neodrežeme, pretože by sa vylúhovala šťava aj farbiva. Buľvy potom opatrne umyjeme kefou. Cviklu vždy varíme v šupe, ošúpeme ju až po uvarení. Čas varenie závisí od veľkosti buliev, v tlakovom hrnci asi 25-30 minút. Pripravujeme z nej chutné šaláty, najčastejšie s octom a chrenom, v tepelnej úprave zase výborný boršč. Varená pokrájaná na plátky, osolená a ochutená citrónovou šťavou slúži ako príloha k mäsu, najmä pre tých, čo neobľubujú kyslé šaláty. Ceníme si ju pre vysoký obsah organických kyselín a pektínov, ako aj pre vyšší obsah draslíka a horčíka.
RECEPT
Cviklový šalát s chrenom

400g cvikly, 50g chrenu, štipka cukru, šťava z 1 citróna, soľ

Očistenú a umytú uvaríme do mäkka. Ošúpeme a ostrúhame na jemnom strúhadle spolu s očisteným chrenom. Pridáme cukor, soľ, citrónovú šťavu a všetko spolu dobre premiešame.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.