referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Srdce
Dátum pridania: 12.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Baskervil
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 529
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 

Srdce je veľký svalový orgán v strede hrudníka. Leží na stredovej línii tela, väčšou časťou vľavo. Váži asi 340 g u mužov a o niečo menej u žien. Srdce má tvar kuželu. Vnútro srdca je vystlané blanou, stenu tvorí svalovina a celé je uložené vo vakovitom osrdcovníku. Úlohou srdca je prečerpávať krv cez dva rozdielne obehy. Najprv pumpuje krv zo srdca do artérií cez hlavnú tepnu tela, aortu. Táto krv preteká cez orgány a tkanivá a prináša im živiny a kyslík. Po absorbovaní kyslíka sa krv vracia žilami späť do srdca. Srdce potom prečerpáva krv do druhého obehu, tentokrát do pľúc, na doplnenie kyslíka. Odtiaľ sa okysličená krv vracia späť do srdca.

V srdci sú štyri hlavné oddiely, ktoré pracujú ako pumpa. Každý oddiel je svalový vak so stenami, ktoré svojou kontrakciou vypudzujú krv. Hrúbka svalovej steny závisí od množstva práce, ktorú oddiel vykonáva. Ľavá komora má najhrubšie steny, pretože má na starosti najväčšiu časť čerpacej činnosti. Oddiely srdca sú usporiadané v pároch: každý má tenkostennú predsieň, do ktorej vteká krv zo žíl. Každá predsieň čerpá krv cez chlopne do hrubostennej komory, ktorá prečerpáva krv do hlavnej tepny. Dve predsiene ležia nad dvoma komorami. Obe predsiene i obe komory ležia vedľa seba. Časti stien, ktoré ich oddeľujú, sa nazývajú medzipredsieňová a medzikomorová priehradka.

Ako srdce pracuje

 Krv sa vracia do srdca z pľúc žilami s obnovenou zásobou kyslíka. Vstupuje do ľavej predsiene, ktorá sa kontrahuje a tlačí krv cez mitrálnu chlopňu do ľavej komory. Potom sa kontrahuje ľavá komora a mitrálna chlopňa sa uzavrie. Krv môže teraz vychádzať iba cez otvorenú aortálnu chlopňu do aorty. Ďalej pokračuje do tkanív, ktorým odovzdáva kyslík. Späť do srdca sa krv vracia z tela dolnou dutou žilou a z hlavy hornou dutou žilou. Prúdi do pravej predsiene, ktorá sa kontrahuje a vháňa krv cez trojcípu chlopňu do pravej komory. Kontrakcia pravej komory odosiela krv cez pľúcnu chlopňu do pľúcnej tepny a odtiaľ do pľúc, kde sa dopĺňa obsah kyslíka. Krv sa potom vracia pľúcnymi žilami do srdca a všetko sa začína odznova. Celý proces sa opakuje 50 – 60 krát za minútu.

Chlopne

Činnosť srdca závisí od správne pracujúcich chlopní. Na pravej strane je to pľúcna a trojcípa chlopňa, na ľavej strane aortálna a mitrálna chlopňa. Tieto štyri chlopne sa automaticky otvárajú a zatvárajú pri prechode krvi z jedného oddielu do druhého, takže krv môže tiecť iba jedným smerom.

Časovací systém

Pri každom údere srdca sa obe predsiene naraz kontrahujú a vypudia krv do komôr. Potom sa kontrahujú obe komory. Táto presne usporiadaná séria kontrakcií závisí od dômyselného elektrického časovacieho systému.

 
Galéria k článku [4]
Podobné referáty
Srdce SOŠ 2.9517 1172 slov
Srdce GYM 2.9664 802 slov
Srdce 2.8981 526 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.