referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Ropa ako palivo
Dátum pridania: 13.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Baskervil
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 836
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Ropa je najvýznamnejším fosílnym palivom. Pokrýva asi 40% energetickej potreby sveta. Ale podľa odhadov odborníkov sa zásoby ropy vyčerpajú do roku 2020. Preto treba nájsť nové ropné polia.

Vznik ropy

Na miestach, na kt. príroda vytvorila ropné polia, sa museli stretnúť 3 zákl. podmienky: musela tam byť vhodná sedimentačná hornina- z nej ropa vznikla, vhodná porézna hornina- v nej sa ropa uskladnila a nepriepustná hornina, kt. ako vrchnák ropné ložisko uzavrela. Sedimentačná hornina vznikla z rýb, kôrovcov, planktónu a rastlín, kt. sa pomalým tepelným rozkladom za milióny rokov premenili na ropu. Porézna hor. ako špongia do seba nasala ropu a nepriepustná hor. ropné ložisko prikryla ako kupola. Geológovia sa zameriavajú pri hľadaní práve na takéto 3 typy hor. Používajú meranie magnetizmu a gravitácie.

Ťažba ropy

Keď už je ropné ložisko odhalené, začína sa razenie vrtu a ťaženie ropy. Na razenie vrtu sa používajú diamantové alebo oceľové hroty nasadené na koniec pevnej sústava tyčí, poháňanej motorom alebo turbínou, kt. rotuje a prebíja sa cez zemský povrch. Do vrtu sa pumpuje tzv. vrtná kaša- zmes chemikálií a vody, kt. vytláča vyvŕtané horniny na povrch a ochladzuje vrtnú hlavicu. Po každých vyvŕtaných 9 metrov sa k súprave tyčí pridáva ďalšia tyč. Ak hlavica narazí na ropu, vrtná kaša svojou hmotnosťou zabráni úniku ropy. Keby predsa zlyhala, ventil umiestnený na konci oceľového obloženia zabráni rope vystreknúť.

Rýchlosť hĺbenia závisí od typu horniny, napr. v odolnej hor. je to 30cm/h, ale v mäkkej hor. to môže byť až 60m/h.

Keď sa dokončí hĺbenie vrtu, tak sa do vrtu spúšťa malé performačne delo, kt. nesie malé nálože. Nimi prederaví oceľový plášť obloženia, jeho betónový obal a hor. na dne vrtu. Vzniknú otvory, kt. potom do vrtu prúdi ropa. Stály prísun ropy sa udržiava tak, že do vrtu sa vháňa voda alebo plyn, neskôr na ich miesto prichádzajú elektrické alebo mechanické pumpy. Napriek všetkým vymoženostiam sa zriedkavo podarí vyťažiť z ložiska viac ako 30 až 50 % ropy.

Ropné katastrofy

Človek si dnes nedokáže predstaviť život bez dopravných prostriedkov, elektriny a tzv. výdobytkov doby. Pritom si neuvedomuje, že spaľovaním fosílnych palív sa znečisťuje ovzdušie. Ľudia niekedy až nerozumne využívajú dary Zeme a neuvažujú o dôsledkoch. Ropa môže byť veľmi užitočná látka. Vyrábajú sa z nej plasty, benzín a rôzne iné produkty, bez kt. si nevieme predstaviť život na tejto planéte. Ale je to aj jedna z látok, kt. najviac znečisťujú oceány a ústia riek. Nikto dnes presne nevie, aké množstvo ropy sa náhodou alebo úmyselne dostane do vôd. Hlavným znečisťovateľom sú tankery. Rôzne havárie, nádrže sa po vyprázdnení preplachujú morskou vodou, i zvyšky ropy sa vylievajú do mora- v konečnom súčte sú to nezanedbateľné množstvá. Pritom 1l ropy môže zamoriť asi 1000l vody. Ropná škvrna sa počase rozloží sama, ale dovtedy spôsobí nenahraditeľné škody. Rozklad sa môže urýchliť, keď sa škvrna postrieka disperznými činidlami, tie však ak sa nepoužívajú opatrne, môžu spôsobiť väčšiu pohromu ako samotná ropa. Ropná škvrna sa najčastejšie odstráni pomocou norných stien, tými sa škvrna obklopí a odčerpá niekedy až 15000l zmesi vody a ropy denne.

Niekedy sa môže stať, že vrt začne horieť, vtedy plamene môžu siahať do 140m a sú viditeľné aj z obežnej dráhy Zeme, plamene dosahujú teplotu asi 1000°C. Zahasenie požiaru sa podarí, len ak sa zabraní prístupu kyslíka, väčšinou silnou náložou. Po uhasení sa vrt uzavrie regulačnou hlavou a bronzovými kladivami sa zatĺkajú svorníky.

Ďalším spôsobom je vyhĺbiť odľahčujucí vrt, ktorý odvedie určité množstvo ropy zo zničeného vrtu. Medzi najhrozivejšie požiare patria tie v Perzskom zálive po perzskej vojne (piper alpha) alebo polročný na Sahare. Pri všetkých pôsobil legendárny hasič vrtných požiarov Red Adair z Texasu. On patrí k skupine ľudí, kt. sa snažia bojovať proti devastácii prírody a chránia ľudský život. Sú aj takí ľudia, kt. za to, že nevyhrajú vojnu- pre čierne zlato sú ochotný obetovať všetko. Ropa je dôležitá, ale aj nebezpečná surovina. Nebezpečná kvôli tým, kt. nepoznajú úžitok a snažia sa na nej len zdohatnúť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.