referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Fedor
Štvrtok, 15. apríla 2021
Uhryznutie hadom a uštipnutie hmyzom (traumatológia a prvá pomoc)
Dátum pridania: 03.09.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Alicicka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 155
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
Uhryznutie hadom

Napriek rozšíreným predstavám sa uštipnutie jedovatým hadom nevyskytuje často. Keď však k tomu príde, treba vedieť, ako ho ošetriť. Hadie jedy sa delia na dva druhy – hemotoxické a neurotoxické. Jed mnohých jedovatých hadov obsahuje obe kategórie. Samotné hady sa delia na veľké množstvo podradov a čeľadí. Z nich treba poznať aspoň tieto: vretenicovité a štrkáčovité – napr. vretenice, štrkáče a krovináre, korálovcovité – napr. korálovce, bungary, kobry, mamby, okuliarniky, mornárovité – vodné hady, užovkovité – napr. bojga africká. Jediným jedovatým hadom v našich podmienkach je vretenica. Vo väčšine prípadov nie je uštipnutie týmto hadom nebezpečné pre život, no následky môžu byť vážne, najmä u malých detí.

Cieľ prvej pomoci

Zabrániť rozšíreniu jedu v organizme a dopraviť postihnutého do zdravotníckeho zariadenia.

Príznaky

1. náhla bolesť v mieste uhryznutia, dve bodné ranky po zuboch, postupne začervenanie a opuch
2. napínanie na vracanie, slinenie, potenie (najčastejšie príznaky strachu)
3. poruchy videnia
4. sťažené dýchanie

Samozrejme, že nie všetky príznaky sa musia vyskytovať vždy a po každom uhryznutí. Až polovica uhryznutí hadom je bez vstreknutia jedu pod kožu.

Postup laickej pomoci

1. postihnutého pohodlne uložiť a upokojovať. Privolať záchrannú službu, tel. 155, alebo 112. Srdce musí byť vyššie ako postihnuté miesto. Každý pohyb zrýchľuje šírenie jedu v organizme a môže zhoršiť stav.
2. ranky opláchnuť väčším množstvom vody s mydlom, alebo čistou vodou, minerálkou a pod. Po opláchnutí prekryť obväzom alebo čistou tkaninou.
3. končatinu nad ranou zľahka stiahnuť obväzom, šatkou a znehybniť na dlahu, alebo improvizovane, ako pri zlomenine. Krv musí prúdiť a prsty na končatine nesmú tŕpnuť.
4. u alergických ľudí sa môže začať alergická reakcia so sťaženým dýchaním, poklesom tlaku krvi a bezvedomím ako pri akejkoľvek inej alergii. V prípade bezvedomia, zastavenia dýchania a neprítomnosti pulzu začať okamžité dýchanie z úst do úst a stláčanie hrudníka
5. zariadiť prevoz do zdravotníckeho zariadenia na pozorovanie a rozhodnutie o podaní séra proti hadiemu jedu a proti tetanu.

Bezpečnostné pravidlá

– Dávajte pozor, kam šliapete
– Dávajte pozor pri rozhrňovaní konárov kríkov a zbieraní plodov. Niektorí hadi žijú na stromoch.
– Nikdy ich nedráždite, nezbierajte alebo nezaháňajte do úzkych
– Na prevracanie kameňov používajte konáre, palice a nie ruky
– Noste pevné topánky, veľa hadov má príliš malé zuby na to, aby ich prehrýzli
– Pred použitím prekontrolujte oblečenie a ruksaky, hady sa v nich môžu ukrývať
– Pokiaľ sa s hadom stretnete, zostaňte kľudní. Nerobte rýchle pohyby a nebite ich. Pomaly ustupujte, vo väčšine prípadov sa had bude snažiť utiecť.
– Pokiaľ musíte hada zabiť, použite dlhú palicu, pokiaľ možno pružnú. Dajte mu sečnú ranu do zadnej časti hlavy, buďte presní hneď na prvý krát – poranené hady bývajú veľmi nebezpečné

Poznámky

Neškrtiť končatinu nad ranou!!! Nevysávať jed z rany!!! Nerezať ranu nožíkom!!! Nedávať na ranky ľad, nedovoliť piť alkohol, ani čiernu kávu. Niekedy prehnaná "prvá pomoc" spraví väčšiu škodu ako vretenica. Nechytať a nezabíjať hada, pokiaľ by mohol ohroziť Vás alebo ostatných ľudí na okolí. Ak je jedovatý had v obývanej oblasti a ujde, informujte záchranný systém, tel. 112.

Príznaky uštipnutia hadom

Vretenicovité a štrkáčovité:

Tkanivo okolo miesta uštipnutia opúcha, opuch sa postupne rozširuje. Objavuje sa do troch minút, a potom môže pokračovať až hodinu. Miesto uhryznutia je veľmi bolestivé, sú na ňom badateľné otlačky zubov. Začínajú krvácať dôležité vnútorné orgány, čo sa prejavuje krvou v moči; dochádza aj k deštrukcii krvných a tkanivových buniek. Obeť trpí silnými bolesťami hlavy a smädom, nastáva pokles krvného tlaku, sprevádzaný zrýchlením pulzu, a dostavuje sa aj krvácanie do susedného tkaniva. Keď je uštipnutie ťažké a neošetrené, hrozí reálne nebezpečenstvo amputácie; do 24-48 hodín môže postihnutý zomrieť. Väčšinu smrteľných uštipnutí hadmi na celom svete spôsobujú vretenice.

Korálovcovité a užovkovité:

Nepravidelná srdcová činnosť, pokles krvného tlaku, slabosť a vyčerpanie, silné bolesti hlavy, závrate, poruchy videnia, dezorientácia, strata svalovej koordinácie a kŕče svalov, dýchacie ťažkosti, chvenie, nadmerné potenie, znecitlivenie pier a chodidiel, mrazenie, nevoľnosť, vracanie, hnačka, bezvedomie.

Mornárovité:

Uhryznutie je zväčša bezbolestné, po 1-2 hodinách prichádza bolesť a tuhnutie svalstva i bolesti svalov pri pasívnych pohyboch ramien, nôh, šije a trupu. Do troch hodín moč nadobudne červenohnedú farbu, a potom sa objavujú podobné nervové poruchy ako u predchádzajúcej skupiny. Ak sa postihnutému neposkytne ošetrenie, spravidla do 12-24 hodín zomrie.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Darman, P.: Ako prežiť v extrémnych podmienkach. Praha. Vydavateľstvo Cesty. 2000. 255s. ISBN 80-7181-326-, Wiseman, J.: SAS Příručka jak přežít. Praha. Nakladateľstvo Svojtka and Co.1999. 566s. ISBN 80-7237-280-7
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.