referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
O fajčení trochu inak, niekoľko faktov...
Dátum pridania: 09.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: janik366
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 468
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Fajčenie v ústnej dutine :

- stúpa teplota a v zvýšenej miere dochádza k odumieraniu buniek všetkých tkanív, ktoré sa tu nachádzajú (ďasná, jazyk).
- znižuje sa vylučovanie slín, ktoré za normálnych okolností majú ochrannú funkciu. Dôsledkom toho je zvýšená tvorba zubného plaku, tvorba zubného kameňa, zfarbenie povrchu zubov a náchylnosť ďasien na infekčné ochorenia.
-nikotín spôsobuje zúženie ciev v ďasnách a tým nedochádza k ich správnemu zásobeniu živinami. To znamená horšiu obranyschopnosť voči baktériám.
- na Slovensku zomrelu v roku 2000 na choroby zapríčinené fajčením 8100 ľudí (7200 mužov a 900 žien). Život fajčiara sa priemerne skracuje o 16 rokov oproti nefajčiarovi. Vo svete fajčí 1,3 miliardy osôb. Ročne umiera na ochorenie súvisiace s fajčením 3,5 až 4 milóny osôb.

Tieto choroby spôsobuje fajčenie :

ateroskleróza,
ischemická choroba srdca,
chronická bronchytída,
bronchogénny karcinóm,
emfyzém,
Buergerova choroba,
a mnoho ďalších

- rakovina pľúc patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce rakovinové ochorenia vôbec. U mužov ide dokonca o druhé najčastejšie ochorenie rakovinového typu, hneď za rakovinou prostaty. Priemerný vek, v ktorom k ochoreniu dochádza je 55-60 rokov.

Rizikovými faktormi sú predovšetkým fajčenie (cigaretový dym) a prašnosť v prostredí, v ktorom žijeme a pracujeme, napríklad pri povolaniach s výskytom zvýšenej prašnosti alebo nečistoty pracovného prostredia (robotnícke povolania, bydlisko blízko továrne alebo frekventovanej cesty a pod.).

Náhodný nález pri röntgene pľúc býva často len prvým dôkazom toho, že čosi nie je s nami v poriadku. Neduhy ako kašeľ, problémy s dýchaním, vykašľávanie krvi alebo strata hmotnosti sa vyskytujú až v neskoršom štádiu a mali by byť bezpodmienečne sledované a testované, aby sa zistila ich príčina.

- pasívne fajčenie (iné názvy: sekundárne fajčenie, nedobrovoľné fajčenie, nepriame fajčenie, vystavenie tabakovému dymu (v prostredí), vystavenie TDP, vystavenie environmentálnemu tabakovému dymu, vystavenie tabakovému dymu v životnom prostredí, vystavenie sekundárnemu dymu) je vdychovanie dymu jednej osoby fajčiacej tabakové výrobky (či fajčiarových splodín) inou osobou/inými osobami.

Súčasné vedecké dôkazy ukazujú, že pasívne vystavenie tabakovému dymu spôsobuje smrť, choroby a chronické postihnutia vedúce ku zdravotnému postihnutiu.

Pasívne fajčenie je jedným z kľúčových problémov, ktoré vedie k zákazu fajčenia na pracoviskách a verejne prístupných vnútorných priestoroch, vrátane budovania nefajčiarskych reštaurácií.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.