referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Vplyv alkoholu na organizmus
Dátum pridania: 16.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lia99
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 474
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 7.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 11m 50s
Pomalé čítanie: 17m 45s
 
„Alkohol ničí viacej ľudí než mor, zabíja viacej ako vojna a okrem toho ešte zneúcťuje. “

Alkohol ako chemická látka

Etanol C2H5OH alebo CH3- CH2- OH je príjemne voňajúca bezfarebná látka s t.v. 78 oC, alkohol vhodný na pitie z neho z cukrov vytvárajú kvasné baktérie, ktoré pracujú bez prístupu vzduchu. Pri destilácii sa využíva fakt, že teplota varu alkoholu je tých 78oC, takže pri zahriatí sa odparuje najprv alkohol a väčšina vody ostane. Pary alkoholu sa potom kondenzujú a skvapalnený sa potom zachytáva. Popri kvasení sa tvorí aj veľmi toxický metanol. Má asi o 1-2 stupne menšiu teplotu varu, takže sa odparí ako prvý.

Alkohol v poňatí drogy

Vraví sa že každý má svoju drogu. Je len otázkou času a miesta, kedy sa s ňou stretne. Droga v najširšom zmysle slova mení vedomie a tým i vnímanie a správanie sa človeka. Drogovať sa dá nielen omamnými látkami, ale i jedlom, za istých okolností i prácou. Typ takzvaného workaholika je skutočne popísaný v odbornej literatúre. Existujú patologickí (maniacki) hráči - gambleri, i ľudia závislí na pocite moci. Celkom „najbežnejším“ a najrozšírenejším druhom závislosti je však alkoholizmus. Priamo či nepriamo sa s ním stretávame denne. I napriek tomu, že jeho škodlivé dôsledky a účinky poznáme, v podstate ho tolerujeme.
Alkohol by nemal byť zneužívaný pri rôznych oslavách a podobných akciách, ale je pravda, že predstava prípitku skleničkou minerálnej vody tiež není to pravé. Preto by mal existovat kompromis, ktorý si musí každý určit sám.

Za posledných 200 rokov sa rozlišujú tri obdobia, kedy došlo k výraznému zvýšeniu produkcie a spotreby alkoholu vo svete: Je to v polovici minulého storočia, na prelome 19. a 20. storočia a v 70-tych rokoch nášho storočia. Dnešnú vysokú spotrebu alkoholu už nevysvetľujeme ako výrobu kvôli tomu, aby istý ľudia zbohatli ale kvôli tomu, že alkohol sa stáva pravidelnou súčasťou dňa.

Príčiny závislosti

Čo je vlastne alkoholizmus? Kedy nás začína zotročovať a prečo? Alkoholizmus a jeho závislosť sa v nás začne usídľovať, keď mu dáme šancu zaplniť prázdne miesta v nás. Predpoklady pre závislosť si vytvárame štýlom života, jeho základy sa budujú v detstve. Ale môžu ho zapríčiniť aj momentálne vplyvy. Ako je napríklad strata zamestnanie a s tým spojený ekonomický pokles. Hlavne muži sa niekedy nevedia vyrovnať s predstavou, že ich žena zarába a vlastne živý rodinu. Ako jedna z príčin je možná aj strata rodiny úmrtím, či už rozvodom, prípadne strata priateľov.

Uvedomujete si, koľko alkoholu vypijete?

Na Slovensku vypije každý občan, do toho zarátavame aj novorodencov, 7,9 litra absolútneho (100%) alkoholu ročne.


Dôsledky a účinky

Dôsledky a účinky alkoholu by sme si mohli rozdeliť na dve časti:
-Morálnu
-Medicínsku

Do tej morálnej môžeme zaradiť to, že ak je človek pod vplyvom väčšej miery alkoholu, nielen že nevie čo robí ale v mnohých prípadoch nevie ani sám o sebe. Svet je pre neho gombičkou a čo mu príde na rozum je schopný aj vykonať. A tým ohrozuje nielen seba ale aj iných.

Z medicínskeho hľadiska ide o to že alkohol zabíja, zabíja viacej ľudí ako mor alebo nejaká vojna. Pretože vojna alebo mor trvá určitú dobu ale alkohol tu bol je aj bude, od jeho vynájdenia až do konca sveta. Najväčším problémom je, že alkoholik si neuvedomuje ( a keby si to len neuvedomoval ?) ale väčšinou si nechce pripustiť že má problém, možno je to tým že mnohí ľudia, i odborníci posudzujú alkoholikov a alkoholizmus celkovo z hľadiska morálneho a nie medicínskeho.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Chémia pre 2. ročník gymnázií, Doc. Mudr. Skála J. - ...až na dno?, Šedivý V. - Ľudia, alkohol, drogy, Heller J. - Závislosť známa, neznáma, Veľká encyklopédia ľudskej vzdelanosti - Reader´s Digers Vyber
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.