referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Etela
Štvrtok, 22. februára 2024
Delfín
Dátum pridania: 18.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katharinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 796
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 4.9
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 8m 10s
Pomalé čítanie: 12m 15s
 
Delfíny sú výnimočne priateľské a veľmi hravé cicavce, ktoré majú zaujímavý spôsob života. Svojou inteligenciou patria tieto morské cicavce medzi jedny z najschopnejších živočíchov vôbec. Myslením a správaním sa veľmi podobajú ľuďom, preto ma všetko o nich zaujíma.

Obsah

Úvod
Delenie morských cicavcov
Charakteristika
Stručné údaje
Stavba tela
Ako ich rozlíšiť?
Rozmnožovanie
Potrava
Skupinový lov delfínov
Echolokácia
Najrozšírenejšie druhy delfínov
Ochrana
Zaujímavosti o delfínoch

Úvod

Morské cicavce obývajú rozľahlé priestory oceánov a príbrežných vôd. Sú teplokrvné, na tele majú chĺpky, dýchajú pľúcami a svoje mláďatá kŕmia mliekom – presne tak ako suchozemské cicavce. Pred miliónmi rokov žili na súši. Dnes žijú v mori, kde získavajú potravu a pohybujú sa, preto ich plutvy zodpovedajú tvaru tela.

Delenie morských cicavcov

Morské cicavce možno rozdeliť na tri odlišné skupiny:

- Tuleňotvaré - žijú vo vode a rozmnožujú sa na súši, nohy sa im premenili na plutvy a telo im pokrýva srsť, ktorá ich chráni pred chladom (tulene, uškatce)
- Veľrybotvaré - vyzerajú dosť podobne, žijú však výlučne vo vode, hoci dýchajú vzduch, a majú takmer celkom holé telo (veľryby, delfíny, sviňuchy)
- Lamantínotvaré - sú tiež takmer celkom holé, ich predné končatiny majú podobu veslovitých plutiev, zadné im chýbajú (lamantíny, dugongy)

Veľryby, delfíny a sviňuchy patria do spoločného radu veľrýb. Mnohé z nich sú veľmi inteligentné a priateľské. Dokážu dlhý čas zotrvať pod vodou, no keďže potrebujú k životu atmosferický kyslík, z času na čas sa vynoria a nadýchnu. Niektoré druhy veľrýb, napr. vorvane a kosatky, majú vyvinuté zuby. Iné druhy ako vráskavce majú na miesto zubov v papuli zvláštne lamely nazývané kostice, ktoré používajú ako sitá pri filtrovaní drobných kôrovcov, tzv. krilu, z morskej vody.

Tulene, uškatce a mrože sú výborný, zdatný plavci, na rozdiel od veľrýb však žijú aj na súši, kde sa pohybujú neobratným plazením. Na jar a v lete, v čase rozmnožovania sa tisíce tuleňov, uškatcov a mrožov sústreďuje vo veľkých kolóniách. Lamantíny, ktoré volajú aj morskými kravami sú veľké a takmer bezsrstné vodné cicavce. Dugongy sa im veľmi podobajú, ale chvostovú plutvu majú vykrojenú, čím sa podobajú veľrybám.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Farndon, John: Školská encyklopédia.2. vyd. Bratislava: Mladé letá, 2001, Kolektív autorov: Život v oceánoch, encyklopédia školáka, Bright, M., Burnie, D., Constable, T., Simons, P.: 1000 Divov Prírody. 1.vyd. Bratislava: Reader´s Digest Výber, 2002, Svet živočišnej ríše. Ilustrovaná encyklopédia. Z anglického originálu preložila Anna Gutteková. 4. vyd. Martin: Osveta, 1978, Kolektív autorov .: Veľryby, delfíny a sviňuchy
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.