referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Horniny a minerály
Dátum pridania: 12.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tomkranich
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 258
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Horniny a minerály sú základnými stavebnými prvkami zemskej kôry:tvoria vrchy,údolia,pohoria i roviny.Niektoré majú iba niekoľko miliónov rokov,iné sa utvorili pred 3,8 miliardami rokov v čase formovania Zeme.

Vznik hornín:

Horniny majú rozličné vlastnosti,zloženie,štruktúrne znaky,farbu.Rozdeľujeme ich podľa spôsodu vzniku na tri skupiny.

- Vyvreté horniny vznikajú zo žeravej tekutej magmy,pochádzajú teda zo zemského vnútra.Ak sa dostali na zemský povrch pri sopečnej erupcii,nazývajú sa výlevné (extruzívne) vyvreté horniny.Hĺbinné (intruzívne) horniny stuhli pod zemským povrchom, kde vytvorili rozsiahle telesá. Roztavená žeravá magma približovaním k povrchu zeme chladne, postupne sa vytvárajú kryštály a nakoniec tuhne:výsledkom je pevná hornina.

- Usadené (sedimentárne) horniny vznikajú vo vrstvách z pevných úlomkov, ktoré sa ukladajú napr. na morskom dne. Tie sa počas miliónov rokov tlakom spevnia do celistvej horniny. Niektoré z nich, napr. vápenec, pozostávajú z veľkej časti z rastlinných a živočíšnych zvyškov alebo chemických usadenín. Časté sú úlomkovité sedimenty, ktoré vznikli z drobných úlomkov rozrušených, rozpadnutých hornín, ktoré boli prenesené riekami do mora.

- Premenené (metamorfované) horniny vznikajú pôsobením vysokého tlaku v rozsiahlych oblastiach pri horotvornej činnosti alebo tepelným pôsobením žeravej magmy pri kontakte s okolitými horninami.Teplota a tlak zmení pôvodnú horninu natoľko, že vzniká nová hornina.
 
Podobné referáty
Horniny a minerály SOŠ 2.9291 826 slov
Horniny a minerály SOŠ 2.9571 253 slov
Horniny a minerály SOŠ 3.0029 830 slov
Horniny a minerály SOŠ 2.9609 648 slov
Horniny a minerály 2.9741 371 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.