referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Termálne vody
Dátum pridania: 12.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: fony07
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 258
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Na území okresu sa nachádza množstvo zdrojov termálnej vody - Nové Zámky, Štúrovo, Dvory na Žitavou, Tvrdošovce, Šurany, Komjatice a Bruty. Okrem toho sa tu nachádzajú významné náleziská štrkopieskov vo Dvoroch nad Žitavou, Kostolnom Seku, Šuranoch, Nitrianskom Hrádku, Rúbani, v Štúrove a tehliarskej hliny v Semerove a Gbelciach. Zásoby rašeliny v obmedzenom množstve sa nachádzajú v oblasti obcí Zemné a Andovce.

Ešte na začiatku 20. storočia boli v okolí len kamenité lúky. Na nich vytŕčali skalky, ktoré boli čoskoro využité na štrkovanie ciest a stavbu domov. Keďže o kameň sa záujem neustále zvyšoval, postupne tu otvorili lomy, z ktorých sa do dnešných čias zachoval len jediný. Nitrania ho poznali pod názvom Rolfesova baňa. V roku 1982 bol vyhlásený za chránené územie a dnes nesie názov Prírodná pamiatka Nitriansky dolomitový lom.

Geologická história lomu siaha do obdobia druhohôr. V plytkom mori sa usadzovali horniny s rozličnými prímesami, najmä s vápnikom a horčíkom. Postupne vytvorili celé vrstvy poukladané na sebe ako listy v knihe. Tie, čo ležia najspodnejšie, sú staršie ako tie nad nimi. Pri krátkom prerušení usadzovania vznikli na okrajoch vrstiev tenulinké špáry, podľa ktorých dnes môžeme zmerať hrúbku jednotlivých vrstiev. Bude nám k tomu stačiť aj školské pravítko, hrúbka je totiž len 10 až 15 cm
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.