referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Erika, Erik
Štvrtok, 2. februára 2023
Hepatitida A,B,C
Dátum pridania: 07.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rennyke23
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 12 408
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 35.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 58m 30s
Pomalé čítanie: 87m 45s
 
Pečeň

Pečeň je druhým najväčším orgánom ľudského tela. Váži približne 1,5 kg, je umiestnená v strednej časti brucha a má významný vplyv na všetky životné funkcie a procesy v organizme.

Uchováva vitamíny, minerály vrátane železa a cukru, reguluje zásoby tuku, navyše kontroluje produkciu a vylučovanie cholesterolu. Žlč, produkovaná bunkami pečene, pomáha stráviť potravu a absorbovať dôležité živiny. Neutralizuje a ničí jedovaté látky a metabolizuje alkohol. Plní dôležitú funkciu pri tvorbe protilátok, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri imunitných procesov v tele. Pečeň má schopnosť samoobnovovania sa a regenerácie. Poškodená pečeň môže dorásť do pôvodnej veľkosti.

Pre svoju veľkú dôležitosť na zdravý metabolizmus a celkové zdravie, ochorenie pečene akou je hepatitída C, môže mať ničivý vplyv, viesť k únave, nepokoju a dokonca k smrti.

Problémom je, že pečeň je tichý partner, ktorý sa nesťažuje ak niečo nie je v poriadku až do momentu, kým nie je poškodenie pomerne pokročilé.


Starostlivosť o pečeň

Čomu sa treba vyhýbať v prospech zdravej pečene:

1. Vyhýbať sa pitia nadmerného množstva alkoholu.

Väčšina ľudí vie, že pečeň pôsobí ako filter a môže byť poškodená pitím nadmerného množstva alkoholu. Odborníci na pečeň tvrdia, že viac ako dva alkoholické nápoje denne u muža a viac ako jeden nápoj denne u ženy, môže byť dokonca veľa pre niektorých jedincov.

Jednou z najpozoruhodnejších schopností tohto zázračného orgánu je schopnosť regenerácie. Tri štvrtiny pečene môžu lekári odobrať a ona sama dorastie a sformuje sa v priebehu niekoľkých týždňov! Avšak preťaženie pečene nadmernou konzumáciou alkoholu môže spôsobiť, že pečeňové bunky ("zamestnanci" v elektrárni) sa permanentne poškodia alebo zničia. Toto ochorenie nazývame cirhóza.

2. Vyhýbať sa drogám a kombinácii liekov s alkoholom.

Lieky – špeciálne zdanlivo neškodný acetaminofen by sa nikdy nemali kombinovať s alkoholickými nápojmi. Veľa liekov na predpis, ale aj voľnopredajných vrátane bylinných prípravkov, je zložených z chemikálií, ktoré môžu byť potenciálne nebezpečné
pre vzácne pečeňové bunky, špeciálne v kombinácii s alkoholom.

Ak máte vírusovú infekciu alebo metabolickú poruchu, poškodenie pečene môžu spôsobiť lieky, ktoré užívate. V takých prípadoch by ste sa mali spýtať lekára na možné poškodenie pečeňových buniek.


3. Vyhýbať sa ekologickému znečisteniu.


Výpary z maliarskych riedidiel, sprejov proti hmyzu a ďalších rozprašovačov zachytávajú cievy v pľúcach a prenášajú sa do pečene, ktorá ich detoxikuje a vylučuje žlčou. Množstvo a koncentráciu týchto chemikálií by ste mali kontrolovať a predísť tak poškodeniu pečene. Mali by ste mať zabezpečenú dobrú ventiláciu, použiť ochrannú masku, zakryť si pokožku a zmyť akúkoľvek
chemikáliu z pokožky mydlom a vodou, a to čo najskôr.


Odporúčaná úprava stravy pri hepatitíde

Nedostatočná výživa je len výnimočne príčinou ochorenia pečene, ale dobrá výživa formou vyváženej diéty, môže pomôcť pečeňovým bunkám zničeným vírusom hepatitídy k regenerácii a vytváraniu nových pečeňových buniek. Výživa môže byť
najdôležitejšou súčasťou liečby. Veľa chronických ochorení pečene je spojených s podvýživou.

Pri poškodení pečene sa odporúča vyvážená, kaloricky hodnotná strava, ktorá nevedie k zmenám v hmotnosti.

V strave treba uprednostňovať bielkoviny, predovšetkým živočíšneho pôvodu. Vhodné je chudé mäso, neodporúča sa konzumácia údenín, slaniny, masti, ani tučného mäsa, či pečené alebo vyprážané. Medzi bielkoviny živočíšneho pôvodu sa
radí aj tvaroh, odporúča sa denne skonzumovať 20 až 30g.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.