referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Krvné ochorenia
Dátum pridania: 04.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rennyke23
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 22 267
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 65.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 109m 0s
Pomalé čítanie: 163m 30s
 

Krvné choroby

Ouirijn von Brekelenkam, Púšťanie žilou, 1660

Krv bola odpradávna považovaná za sídlo duše alebo života. Celosvetovo jej boli priraďované liečivé a čarodejné sily. Vlastná alebo cudzia krv sa používala na liečenie chorôb, pila sa krv zabitých bojovníkov na získanie ich sily, alebo sa prinášali krvavé obete. V mnohých kultúrach sa uzatvárali pokrvné bratstvá, pri ktorých si pili dvaja alebo viacero ľudí navzájom krv a cítili sa tým tak spojený ako bratia.

Na druhej strane boli ľudia poškvrnení krvou, napr. ženy po menštruácii alebo bojovníci po bitke, podrobení špeciálnym rituálom a museli byť očistení. Aj v kresťanskom náboženstve sa krvi prikladá osobitná úloha (krvné relikvie, zázrak s krvou). U svedkov Jehovových sa považuje každá transfúzia krvi za skutok namierený proti Bohu a je preto striktne zakázaná. Hlavne pri liečbe detí sú opakované právne spory medzi ošetrujúcimi lekármi, postihnutým a/alebo jeho rodičmi. Citujme nakoniec Mefista z Goetheho Fausta:
Krv je mimoriadna tekutina!


Anatómia ciev

Cievy sa rozdeľujú na tepny, vlásočnice a žily.

Tepny (artérie, z gréc. aér = vzduch, teréein = obsahovať) sú cievy, cez ktoré sa transportuje okysličená krv zo srdca do iných orgánov tela, napr. do mozgu, pečene, obličiek, rúk a nôh, aby im priniesla kyslík a výživné látky. Vlásočnice (z lat. Vas capillare = kapilárna cieva), ktoré sa napájajú na tepny, sú najjemnejšie krvné cievy. V nich prebieha výmena výživných látok medzi krvou a tkanivom. Žily naproti tomu sú väčšie cievy, ktoré transportujú odkysličenú krv naspäť do pľúc a k srdcu z vlásočníc. Rozlišujú sa povrchové žily, ktoré ležia priamo pod kožou a hlboké žily ležiace vo svaloch. Sú však navzájom prepojené, takže krv prúdi z povrchových žíl do žíl hlbokých.

Srdce pumpuje krv pod silným tlakom do tepien. Steny tepien musia byť mocné a svalnaté, aby vydržali tento tlak. Naproti tomu v žilách prúdi krv pod nízkym tlakom naspäť do srdca. Steny žíl sú preto porovnateľne tenšie. Aby sa smer prúdenia krvy v žilách z dôvodu nízkeho tlaku neotočil, nachádzajú sa v nich žilové chlopne.

Žilové chlopne fungujú ako plachty. Pri prúdení krvi v smere k srdcu sú chlopne nasmerované na steny žíl a nebránia prúdeniu. Pri nehybnosti krvi alebo keď sa smer prúdenia otočí, chlopne sa nafúknu a uložia na seba. Týmto spôsobom zabránia spätnému prúdeniu krvi do vlásočníc.


Anémia, chudokrvnosť

Všeobecné informácie

Anémia doslovne znamená málokrvnosť/chudokrvnosť (z gréčtiny); myslí sa nedostatok červených krviniek (erytrocytov). Pritom existujú mnohé príčiny anémie.

Zloženie krvi

•Leukocyty (leucos = biely), biele krvinky
Sú to bunky imunitného systému, obsahujúce jadro, ktoré rozoznávajú rôzne úlohy obranyschopnosti organizmu.
Normálne množstvo: 4 000 až 6 000/µl krvi (1 µl = 1 milióntina litra)
Počet erytrocytov stúpa napr. pri infekciách (leukocytóza). Nedostatok leukocytov (leukopénia) nastáva pri zníženej produkcii v kostnej dreni, napr. po chemoterapii alebo ako toxický efekt pri niektorých liekoch (napr. Metamizol).

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.