referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Erika, Erik
Štvrtok, 2. februára 2023
Amebiáza, Amébová úplavica
Dátum pridania: 04.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rennyke23
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 751
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Amébiáza, amébová úplavica

Súhrnné informácie

Amébová úplavica je hnačkovité ochorenie vyskytujúce sa najmä v teplých oblastiach, ktoré sa v prvom rade prenáša znečistenou pitnou vodou. Pôvodca ochorenia Entamoeba histolytica sa vyskytuje vo dvoch variantoch, pričom „trvalá forma“ alebo forma minuta (trofozoity) je neškodná. Môže byť však prenášaná ďalej alebo sa premeniť na ochorenie vyvolávajúce formu magna (cysty). Symptómy siahajú od bolestí brucha a hnačiek cez perforáciu čreva až ku abscesom pečene a mozgovým abscesom.

Diagnóza prebieha dôkazom améb v stolici. Na liečenie sú k dispozícii určité medikamenty. Prevenčne by sa mali dodržiavať základné hygienické opatrenia. Prognóza je pri včasnom začatí s terapiou dobrá.

Pôvodca ochorenia

Pri Entamoeba histolytica ide o fakultatívne patogénneho parazita, ktorý patrí do rodu protozoa a podskupiny rizopodá. Protozoa sú jednobunkovce, ktoré obsahujú svoju DNA spolu s histónmi v bunkovom jadre obklopenom membránou. Rýchlo menia svoj vonkajší tvar a môžu sa pohybovať takzvanými pseudopódiami, dočasnými výbežkami bunkovej steny. Protozoum žije v hrubom čreve a rozmnožuje sa nepohlavne bunkovým delením.

Ochorenia nevyvoláva takzvaná forma minuta, ktorá môže tvoriť veľmi rezistentné cysty. Tieto roky prebývajú bez chorobných príznakov v hrubom čreva a sú aj vylučované so stolicou ako zdroj nových infekcií. To znamená, že infikovaný je zároveň aj prenášačom. Zo zatiaľ neznámych dôvodov vznikajú virulentné kmene so zmenenou DNA a zmeneným vzorom enzýmov. Forma minuta môže potom prejsť do formy magna. Tvorením rozložených enzýmov preniknú améby do sliznice. V tomto štádiu dochádza k prepuknutiu ochorenia.

Spôsob infikovania

Infekcia nastáva orálne znečistenou vodou, jedlom, črevnými sekrétmi a análne.

Výskyt

Amébiáza sa vykytuje na celom svete, v tropických oblastiach je však možnosť nákazy obzvlášť vysoká.

Inkubačná doba

Inkubačná doba je 6 dní.

Symptómy

Rozlišujeme:
•napadnutie bez symptómov (črevná infekcia)
•invazívna amébiáza (= intestinálna amébiáza = amébová úplavica)
•extraintestinálna amébiáza (napr. abscesy pečene, mozgové abscesy)

Forma bez symptómov býva objavená náhodne. Liečenie je však nevyhnunté, pretože prechod do prejavujúceho sa ochorenia je v nedohľadne a infikovaný človek je prenášačom.

Pri invazívnej amébiáze dochádza k bolestiam brucha, kŕčom, hnačkám, k vylučovaniu hlienu a prímesiam krvi v stolici. Dôvodom toho je vredovitý zápal hrubého čreva. Ťažkou komplikáciou je perforácia čreva. Ďalej je možné zavlečenie améb prevažne do pravého laloku pečene.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.