referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Znečistenie vôd
Dátum pridania: 04.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lenusikk
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 025
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Znečistenie vôd patrí ku globálnym problémom. Najväčším používateľom vody a zároveň aj najväčším jej znečisťovateľom je človek. Celková svetová spotreba sladkej vody vzrástla v r. 1950-1990 približne 3,5 - krát. V súčasnosti je jej ročná spotreba takmer 4 000 miliárd m3. Voda predstavuje nezastupiteľné prostredie pre existenciu i evolúciu všetkých organizmov žijúcich a vyvíjajúcich sa na tejto Zemi. Človek sa s vodou stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života. Považujeme ju za samozrejmosť. Je to obyčajná kvapalina bez chuti, vône či zápachu. Nemali by sme však byť k nej takí nevďační. Naša planéta jej vďačí za vznik života.

Nemožno si ani len predstaviť, ako by len vyzerala naša Zem, keby sa z nej stratila voda. Taká jednoduchá chemická zlúčenina sa nám predstavuje ako jedna z najzložitejších látok. Súčasnou chemizáciou sa do vodného prostredia dostáva množstvo chemických látok vyrábaných človekom a využívaných v rozmanitých oblastiach jeho činnosti. Človek sa usiluje odstraňovať negatívne dôsledky chemizácie na vodu. No aj napriek týmto úsiliam sa na celom svete zvyšuje znečisťovanie vody a vodného prostredia škodlivými chemikáliami, zvyšuje sa kvantum odpadových vôd a alarmujúco klesajú zásoby pitnej a úžitkovej vody.
Problematika čistenia vôd sa v súčasnosti dostáva do popredia v mnohých krajinách a na medzinárodnú platformu. Znečistenie vôd vzrastá prudkým tempom a prudko klesajú zásoby pitnej vody. Aby sa získali špecifické fyzikálne, chemické i biologické vlastnosti vody, voda sa upravuje rozmanitými postupmi a technológiami. Voda má jedinečné fyzikálne, chemické i biologické vlastnosti. V pozemských podmienkach je voda v nepretržitom prírodnom obehu. Tento pozemský prírodný obeh vody je úzko viazaný na kozmický obeh. Odborníci sa domnievajú, že vplyvom kozmického obehu nezostala na povrchu Zeme ani kvapka pôdnej vody utvorenej v čase formovania našej planéty.


KEDY JE VODA ZNEČISTENÁ:

∙ je veľmi kyslá alebo zásaditá, preto má korózne účinky
∙ obsahuje organické látky, zahníva a páchne a môže byť nositeľom infekcií
∙ obsahuje toxické látky
∙ je mikrobiálne znečistená a vyžaduje dezinfekciu
∙ obsahuje tiež odpadky, ktoré z nej možno znova získať a vo výrobe využiť


NAJVÄČŠÍ ZNEČISŤOVATELIA VODY

Voda je nenahraditeľná zložka životného prostredia. Najviac sa znečisťuje využívaním v priemysle a poľnohospodárstve.
Človek znečisťuje vodu buď priamo, alebo nepriamo. Najväčšou hrozbou pre vodu je priemyselná výroba (ropa, ropné produkty, organické - anorganické látky: olovo , ortuť, arzén, rádioaktívne látky), poľnohospodárstvo (umelé hnojivá; pesticídy; odpadové vody), sídla (produkcia kvapalného a tuhého odpadu) a doprava (exhaláty, ropné produkty).


DÔSLEDKY ZNEČISTENIA VODY

1 tona ropy uniknutej do oceánu vytvorí na hladine nepriepustnú vrstvu tzv. ropnú škvrnu na ploche až 10 km2. To má nesmierne škodlivé účinky na kvalitu vody a následne na flóru i faunu svetového oceánu. Mimoriadne znečistené bývajú najmä vodné toky tečúce veľkými mestami v dôsledku vysokej koncentrácie priemyselných podnikov.

Samozrejme najväčšie nebezpečenstvo a to sa netýka len vody, je v tom že nečistoty ktoré sa do vody dostávajú nezostávajú len v nej ale kolujú v prostredí. Dostávajú sa do ovzdušia, pôdy, do rastlín, živočíchov, do potravín a samozrejme nevyhne sa im ani človek.

Na prvý pohľad sa nám možno zdá, že problém znečistenia vody sa nás netýka, že máme pitnej vody dostatok a že to je problém rozvojových krajín. Skutočnosť je ale iná. Ročne sa zásoby pitnej vody zmenšujú o 1%. Zvýšené znečistenie so sebou samozrejme prináša aj zvýšené náklady na odstraňovanie nečistôt. Znečistenie vody sa prejavuje aj na poškodením ľudského zdravia.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Znečistenie vôd GYM 2.9257 365 slov
Znečistenie vôd SOŠ 2.9611 2338 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.