referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Netopiere
Dátum pridania: 11.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Cauko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 431
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
NETOPIERE
(Chiroptera)

Netopiere sú tajuplné, pritom veľmi zaujímavé a ešte aj dnes málo poznané živočíchy. Ľudia oddávna pripisovali netopierom rôzne vlastnosti, žiaľ v našich končinách hlavne negatívne. Vďaka ich vzhľadu boli ešte v nedávnej minulosti považované za diablových spoločníkov a pod.


SPRÁVANIE SA A VLASNOSTI

Netopiere sú nočné cicavce, ktoré sa orientujú pomocou sluchu. Vďaka echolokačnému systému dokážu v noci lietať a loviť potravu za letu. Netopiere vysielajú ultrazvukové vlny. Tie sa odrážajú od prekážok a potravy. Na základe odrazených vĺn vie netopier usúdiť, v akej vzdialenosti sa predmet, jeho rýchlosť, tvar a veľkosť. Ich echolokačné schopnosti sú mimoriadne citlivé a presné. Okrem toho majú aj vynikajúci zrak.

Netopiere vedia lietať rýchlosťou väčšou ako 50 km/h. Niektoré dokážu lietať i na veľké vzdialenosti. Cez deň netopiere odpočítavajú dolu hlavou zavesené o pazúry dolných končatín. Majú neobyčajne jemný hmat. A hoci sa dolet deje dolu hlavou, vedia sa s neuveriteľnou presnosťou zachytiť o bidlo, na ktorom spia. Na spánok vyhľadávajú tmavé úkryty, napr. jaskyne, banské šachty, opustené povaly a kôlne.

Netopiere majú dobre vyvinutú pamäť a orientačné schopnosti. Zimujú na tých istých miestach, pričom niektoré zimoviská môžu byť vzdialené stovky kilometrov. Na jar sa vracajú späť na tie isté letoviská, kde vrhajú mláďatá. Netopiere, ktoré zostávajú u nás, prečkávajú nepriaznivé počasie v stave hybernácie. To znamená, že sa im zníži tep a neprimajú potravu.

Netopiere sú spoločenské tvory. Samice s mláďatami vytvárajú veľké kolónie, pričom si navzájom pomáhajú pri love. Iba samci cez leto žijú samotársky.


Podľa potravy môžeme rozdeliť netopiere na 3 skupiny:
a) hmyzožravé – živia sa nočným hmyzom, nočnými motýľmi, komármi, muchami. Potravu lovia vo vzduchu, zbierajú ju z listov alebo z pôdy. Tým, že lovia hmyz sú veľmi užitočné

b) plodožravé – živia sa tropickým ovocím, nektárom pukmi a mäkkými časťami raslín. Sú užitočné, lebo pri získavaní potravy opeľujú rastliny.

c) krvcicajúce – živia sa krvou veľkých zvierat alebo požierajú malé živočíchy (myši, žaby).

STAVBA TELA

Telo netopierov sa skladá z hlavy, krku, trupu a krídel.
 
Podobné referáty
Netopiere 2.9786 662 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.