referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Natália
Štvrtok, 6. októbra 2022
Novorodenec
Dátum pridania: 24.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majuska15
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 678
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Novorodenecký vek sa počíta odo dňa narodenia po 28. deň života dieťaťa. Toto obdobie úzko naväzuje na vnútromaternicový vývin. Rast a vývoj dieťaťa v maternici je takisto ovplyvňovaný rôznymi faktormi. Jednak genetickými predpokladmi /stavba tela matky/, zdravie matky pred a počas tehotenstva, tiež správna výživa pred a počas tehotenstva, vek matky v čase otehotnenia, počet tehotenstiev, funkcia placenty a iné vnútromaternicové vplyvy.

Pre novorodenca sú charakteristické proporcie tela, ktoré sa významne líšia od proporcií dospelého človeka.

Hlavička novorodenca tvorí ¼ dĺžky tela, u dospelého je to 1/8. Hlavička má u donoseného novorodenca priemerný obvod 34 cm, veľkosť nad 38 cm označujeme ako makrocefália, veľkosť pod 31 cm ako mikrocefália. Obvod hlavičky je v tomto veku väčší ako obvod hrudníka, ktorý je priemerne 33 cm.

Novorodenec má pomerne dlhý trup /tvorí 45% dĺžky tela/ a krátke končatiny. So zvyšujúcim sa vekom sa tento pomer mení.

V novorodeneckom veku /prvé 3-4 dni/ je tiež charakteristický mierny úbytok hmotnosti, ktorý by však nemal presiahnuť viac ako 10%. Tento by sa do 10. dňa života mal vyrovnať.

Novorodenecké obdobie začína dňom narodenia dieťaťa a trvá 28 dní. Dieťa sa považuje za narodené v termíne, ak gravidita trvala od 38 do 42 týždňov, v ideálnom prípade presne 40 týždňov. Bábätko narodené pred 38. týždňom sa označuje za predčasne narodené a po 42. týždni za prenášané.

Základné členenie novorodencov podľa hmotnosti pozná tri kategórie:

- novorodenci s normálnou pôrodnou hmotnosťou
- novorodenci s nízkou pôrodnou hmotnosťou
- novorodenci s nadmernou pôrodnou hmotnosťou.

Tieto hmotnostné kategórie sa u nás delia podľa Poláčka, kde sa nameraná hmotnosť bábätka v gramoch vyjadruje v percentuálnom zastúpení k určitému gestačnému veku a pohlaviu.

Zrelosť novorodenca t.j. gestačný vek sa určuje podľa nasledovných 5 hlavných znakov:

1. ušnica u donoseného novorodenca je formovaná, tuhá, chrupavka je úplne vyvinutá
2. veľkosť dvorca prsných bradaviek je väčšia ako 5mm
3. koža je ružová, nepriesvitná, elastická
4. genitálie - u dievčatka veľké pysky prekrývajú malé pysky; - u chlapčeka sú semenníky uložené v miešku, koža mieška je ryhovaná
5. celá plocha chodidiel je ryhovaná

Obdobie pôrodu a prvých sedem dní života dieťaťa sa nazýva tiež perinatálnym obdobím. Je to dôležité obdobie v živote človiečika, ktorý sa ocitá mimo tela matky a musí sa adaptovať na mimomaternicový život. To, ako sa bude adaptovať, závisí hlavne od zrelosti jednotlivých orgánov. Po narodení sa postupne podľa dôležitosti stávajú aktívnymi všetky orgány. Hneď po narodení sú to dýchací a kardiovaskulárny systém. Väčšina detí sa prvýkrát nadýchne do 20 až 30 sekúnd po pôrode a pravidelne dýcha do 90 sekúnd. Spolu so začiatkom dýchania sa uzatvoria srdcové otvory a srdiečko už pracuje tak, ako má. Trochu pomalšie sa adaptuje tráviaci a vylučovací systém, preto v tomto období je najlepšou potravou pre dieťa materské mlieko a najmenej vyvinutým po narodení je imunitný systém, ktorý je dôležitou obrannou inštitúciou voči infekcii. Taktiež nervový systém sa bude vyvíjať ešte niekoľko mesiacov po narodení.

Zdravé, donosené bábätko sa vie dobre adaptovať na mimomaternicový život. Pre toto obdobie adaptácie sú charakteristické niektoré osobitosti, ku ktorým patria novorodenecká žltačka, úbytok na hmotnosti, hormonálne reakcie a iné. Samozrejme, na priebeh adaptácie pôsobí aj zrelosť bábätka, prípadne pridružené stavy, vzniknuté či už pred, počas, alebo po narodení - teda infekcia, pôrodné poranenia, nedostatok kyslíka.
 
Podobné referáty
Novorodenec SOŠ 2.9544 1487 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.