referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Pes
Dátum pridania: 28.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ferrari123
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 220
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 11.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 19m 30s
Pomalé čítanie: 29m 15s
 
PôVOD A HISTÓRIA PSA:

Pes patrí do čeľade príbuzných zvierat, ktorá zahrňuje vlkov, kojotov, šakalov a divo loviacich psov. Pes patrí nielen k najstarším, ale aj k najvšestrannejším domácim zvieratám. Zo všetkých domácich zvierat existuje v najväčšej plemennej variabilite. Odhaduje sa, že človek vyšľachtil dodnes viac ako 400 rôznych plemien. Predtým, než sa človek stretol so psom a začal s jeho zdomácňovaním, prešli predchodcovia psa dlhým procesom vývoja.


ODKIAĽ SA VLASTNE VZALI PSY?

Pes neodmysliteľne patrí do skupiny šeliem loviacich vo svorke. Zdomácneného psa nazývame canis familiaris. Existujú a skúmajú sa rôzne teórie o vývoji psa. Jedna z týchto teórií považuje za priameho predka psa vlka, líšku a šakala. Existuje však aj množstvo ďalších teórií o vývoji psa.

Približne pred 60 miliónmi rokov žilo v lesoch malé zviera s ohybným telom, dlhým chvostom a malými nohami podobné dnešnej lasici. Bol to "miacis" - dávný predok nielen psa, ale aj medveďov, lasíc, hyen a mačiek. Chodil ako dnešný medveď, teda po celých chodidlách. Na nohách mal päť výrazne oddelených prstov a v papuli mal zuby charakteristické pre mäsožravcov.

V rannom oligocéne, pred asi 35 miliónmi rokov, vznikli z miacisa rôzne druhy dávneho psa. Veda pozná viac než 40 druhov primitívnych psovitých šeliem; niektoré boli podobné medveďovi, iné sa podobali hyene a najzaujímavejšia zo všetkých bola psovitá šelma podobná mačke. Už vtedy vznikli aj zvieratá podobné dnešnému psovi a tieto jediné boli predurčené na to, aby prežili.

V rannom miocéne, t.j. asi pred 20 miliónmi rokov už existoval pes vzdialene podobný dnešnému. Nazýval sa mesocyon, mal kratšie čeľuste ako dnešný pes, dlhé telo, chvost a zavalité nohy. Z neskoršieho miocénu, pred 10-15 miliónmi rokov, sa našli skameneliny tormactusa, psovitej šelmy s dlhými čeľusťami a väčším mozgom. Prvý skutočný canis sa objavil pred piatimi až siedmimi miliónmi rokov. Začal chodiť po štyroch prstoch - piaty sa zredukoval na pazúr - a mal zovretejšiu labu, ideálnu na štvanie koristi.

Na začiatku štvrtohôr, asi pred jedným miliónom rokov, sa na území Euroázie potuloval predchodca vlka - etruscan. Posledné štúdie nasvedčujú tomu, že vlk etruscan mohol byť priamym predkom zdomácneného psa a taktiež súčasného vlka a malých poddruhov na Strednom východe a v Indii. Canis lupus pallipes mal bližšie k psovi než ku akémukoľvek poddruhu vlka. Stará teória, že psy sa vyvinuli zo šakalov, líšok alebo krížencov šakala, sa zavrhla. Priamym predkom psa bolo zviera podobné dnešnému vlkovi, takže vlk je považovaný za jeho najbližšieho príbuzného.


PLEMENÁ

skupina 1 - Salašnícke a pastierske psy
skupina 2 - Pinče, bradáče, molosoidné plemená a švajčiarske salašnícke psy
skupina 3 - Teriéry
skupina 4 - Jazvečíky
skupina 5 - Špice a primitívne plemená
skupina 6 - Duriče, farbiare a príbuzné plemená
skupina 7 - Stavače
skupina 8 - Prinášače, sliediče a vodné psy
skupina 9 - Spoločenské psy a psy typu toy
skupina 10 - Chrty


VÝCHOVA ŠTENIAT

Šteňa v novom domove
. Na spoznanie nového domova a novej rodiny je pre šteňa najvhodnejšie obdobie medzi 6 až 8 týždňom.
Predtým ako si vaše šteniatko donesiete domov, je nutné vykonať určité opatrenia a mať potrebné vybavenie, aby sa šteňa cítilo vo vašom domove spokojné.

Miesto na spanie - vlastné lôžko je veľmi dôležitým prínosom k tomu, aby sa šteňa v novom domove cítilo bezpečne. Zaručene mu bude chýbať matka a súrodenci z jeho predchádzajúceho domova, a preto bude pre neho dobré, keď bude mať svoje vlastné "územie". Veľmi vhodné je dať šteniatku kus látky, ktorá pochádza z jeho predošlého domova - bude cítiť pach svojej matky a bude sa cítiť omnoho bezpečnejšie.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Pes SOŠ 2.8601 3994 slov
Pes 2.9589 83 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.