referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Nižšie rastliny
Dátum pridania: 31.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sky
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 421
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Nižšie rastliny sa delia na: Bacteriophyta – baktérie, Cyanophyta – sinice, Rhodophytae – červené riasy, Chlorophytae – zelené riasy, Myxmycophytae – slizovky, Eumycophytae – pravé huby, Lichenes – lišajníky.

ALGAE - RIASY

Riasy sú v prírode široko rozmiestnená a významná skupina organizmov. Sú primárny organicky výrobcovia (producenti). Z morfologického hľadiska, riasy sa odlišujú špecifickým vegetatívnym telom ktoré sa nazýva talus. Talus rias je rozličnej veľkosti a nie je diferencovaný na steblo, koreň a list. S ohľadom, že riasy majú vo svojich bunkách chlorofil, schopné sú konať fotosintézu, vlastne prevažne sú fotoautotrofné, eventuálne mixotrofné a iba menšia časť ich je heterotrofná. Riasy sú organizmy ktoré sa rozmnožijú vegetatívne, nepohlavne – spórami a pohlavne. Riasy žijú samostatne alebo v spoločnosti s ostatnými rastlinami a živočíšnymi organizmami a najväčší počet rias sa nachádza vo vodnom prostredí, v ktorom pôvodne aj vznikli.

EKOLOGICKÉ SKUPINY RIAS

Jedna zo základných vlastností rias, je ich výnimočná fyziologická adaptívna schopnosť na rozličné ekologické podmienky ktoré vládnu vo vode a na pevnine.

Najvýznamnejšie ekologické faktory ktoré umožňujú výskyt a rozvoj rias sú intenzita a kvalita slnečného svetla, množstvo oxidu uhličitého a minerálnych solí.

Organizmy, ktoré sa úspešne rozvíjajú v širokých tepelných hraniciach, nazývajú sa euritermi. Opačne, sú i stenotermné organizmy, ktoré môžu jestvovať (prežiť) iba v úzkych hraniciach zmien temperatúry. Také sú napríklad: Sargassum, obyvateľ teplých morí, alebo riasy ktoré žijú iba na snehu a ľade (kriobioti) a tie ktoré žijú iba v teplých prameňoch (termobioti).

Pre rozdelenie rias je veľmi významná i chemická stavba vody. Mnohé riasy sú veľmi citlivé, aj na malé množstvo železa, a v ich stanovišti sa môžu používať ako spoľahlivé bioindikátory, na základe ktorých môžeme stanoviť typ vodného bazénu. Podľa časi vodného bazénu ktorý obývajú, riasy sa delia na: planktónové a bentosové. Okrem týchto dvoch skupín rias ktoré vždy obývajú vodné priestranstvá, jestvuje ešte niekoľko ekologických skupín rias: zemské riasy, aerofitné riasy, riasy teplých prameňov, riasy snehu a ľadu, riasy veľmi slaných vôd, a iné. Riasy z posledných troch skupín patria k organizmom, ktoré sa prispôsobili ekstrémnim podmienkam života.
 
Galéria k článku [10]
Podobné referáty
Nižšie rastliny SOŠ 2.9561 1386 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.