referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Servác
Štvrtok, 13. mája 2021
Všeobecná biológia
Dátum pridania: 31.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sky
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 129
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Rastliny - naše bydliská, strava a liek

Nie preto, ze tak bolo kedysi, možno pred tisícami rokov, ale preto že to bude jediné východisko pre zdravý žitot ľudí na Zemi. Rastliny budú jediným stavebným materiálom pre výstavbu bydlísk ľudí, budú základnou stravou človeka a jediným kvalitným liekom pri liečení chorôb.

Dnes máme možnosť dostať s k údajom národov s dlhou históriou ( Čína, Japonsko, India…), kde sa zapisovali nie iba politické a ekonomické udalosti tej doby, ale predovšetkým sa zapisovali recepty na výrobu liekov, olejov a krémov, ktoré používali pri liečení, udržovaní hygieny, či iných človekových potrebách. Prevažná časť tých zložiek bola rastlinného pôvodu.

Materiál na výstavbu ich príbytkov bol tiež rastlinného pôvodu. Rastliny boli aj základnou zložkou výživy – človek žil v rovnováhe s prírodou. V dnešnej dobe je rovnáha v prírode až kriticky narušená. Príčinou sú prevažne aktivity človeka, ktorými priamo alebo nepriamo zasahuje do prírody a narúša rovnováhu, bez ktorej niet života na Zemi.

Potrebujeme vrátiť sa do kolobehu prírody, medziiným aj tým, že sa menej budú vyrábať a používať umelé hmoty, potraviny a lieky zo sintetických materiálov, lebo sú viacej škodlivé než osožné. Prirodzené lieky sú účinnejšie, zdravšie a nenarúšajú prirodzený kolobeh látok. Už pozoruhodný počet ľudí vo svojej každodennej výžive používa iba potraviny rastlinného pôvodu, alebo sú tieto potraviny zastúpené vo väčšej miery než ostatné. Taktiež je stale viacej zástancov makrobiotiky, čiže vyživy semiačkami rôznych rastlín alebo ich klíčkami.

Moju pozornosť nedávno zaujala kniha z kórejskej medicíny: Liečenie semenom rastlín. V knihe sa uprednosťuje liečenie semenom rastlín pred klasickou medicínou, s rôznymi praktickymi návodmi na liečenie. Ide tu hlavne o používanie semena fyzickým spôsobm, pritláčaním alebo masírovaním boľavých miest semenom určitých druhov rastlín.

Výskum vplyvu semien rastlinných druhov na ľudský organizmus

Známe je, že sú semená rastlín bohaté na uhľovodíky?, bielkoviny a oleje, a to v rozličných fázach dozrievania v rozličnom množstve. Taktiež semená rastlín obsahujú veľké množstvo fiziologicky aktívnych látok, ako je auksin, heterauksin, biotin a iné. Semeno je vlastne zdrojom najaktívnejších látok, nevyhnutných pre rozmnožovanie celej rastlinnej ríše na Zemi.

Tieto údaje ma podnietili intenzívne rozmýšľať o možnostiach využitia takého veľkého zdroja energetických látok pre človeka a v prvom rade pre jeho zdravie.
Samozrejme vedomá som, že o tom rozmýšľali už starý Číňania a Kórejci, ale je to nevyčerpateľná téma a nanjvýš znovu aktuálna, ked ľudstvu hrozí nebezpečenstvo znečisťovania celej planéty. Tým je ohrozené aj zdravie ľudí a možno je ono na dosah ruky.

Najprv začnem s výskumom semien autochtónych rastlín, lebo sú nám najbližšie. Zber semien bude v rozličných fázach dozrievania a tak sa bude skúmať aj množstvo uhľovodíkov, bielkovín, olejov a iných minerálnych látok. Hned na to, budem skúmať, ako látky, ktoré sú v určenej faze v najväčšom množstve vlývajú na ľudský organizmus a to z dvoch stanovísk. Ako preventíva a ako liečba pri rôznych chorobách a zvlášť tých, ktoré sú toho času najrozšírenejšie. Tento výskum taktiež bude prebiehať paralene v dalších dvoch smeroch: vplyv semena na ľudský organizmus cestou výživy a fyzicky, ako materiál pre masáž a podobné.

Vo výskumoch výživy klíčkami bude sa pokračovať aj vo výskumoch vplyvu rastlinných klíčkov na zdravie, a to v prvom rade ako preventiva. Konzumácia klíčkov je už zhodnotená ako kvalitná výživa, ale správna kombináci klíčkov rôznch druhov v rozličnej dobe zberu, by mohla zameniť veľkú časť produktov živočíšneho pôvodu. Tým by sa mohla dostať kvalitná výživa, dostatočné množstvo potravín pre výživu obyvateľstva planéty a nejdôležitejšie, neničila by sa príroda, ale jej produkty by boli zdrojom života ľudí.

Vo výskume vplyvu semien na zdravie a liečbu, by sa pokračovalo aj so semenom druhov z iných oblastí, počnúc od tých najzastúpenejších, pre ich dostatočné množstvo a rýchle rozmnožovanie, až po celkom zriedkavé druhy. Týmto druhom, by sa v prípade pozitívneho zhodnotenia vplyvu na zdravie človeka musela venovať osobitná pozornosť pre riešovanie ich pestovania vo väčších množstvách a aby sa pri tom nenarušila rovnováha v prírode.

Paralelne by prebiehali aj výskumy s vodnými rastlinami, zvlašť tými, ktoré žijú v menších hĺbkach a vo veľkých množstvách. Vedomá som, že aj tieto výskumi už bežia, lebo je nedostatok potravín pre výživu obyvateľstva stále výraznejší, ale len paralenými výskumami s kombináciou všetkých faktorov môže byť účinný.
Liečebný výskum by bol zameraný na liečenie najťažších chorôb, toho času nevyliečiteľných alebo len časťou liečiteľných, lebo predpokladám, že by sa používaním semiačok a ich produktov v bežnej výžive, mnohé liečiteľné choroby jednoducho nejavili.

Semená rastlín sú fantastických tvarov, farieb a veľkosti. Sú to viditeľné a hmatateľné vlastnosti, ktoré sú stáročiami vzorom umelcom, básnikom, prírodovedcom, ale v menšom počte medicinárom, farmaceutom. Zdá sa mi, že ony uprednosťujú ostatné rastlinné časti nad semenom a zvlášť v súčasnej dobe, že uprednosťuj´sintetické nad prírodnými liekami. Myslím, že semiačka rastlín sú budúcnosť vo výžive a v liečbe ľudí. Možno aj jediná možnosť, zvlášť v liečbe.

Vo svojej vedeckej práci, maximálne si dám záležať na tomto jedinečnom a jedinom aspekte liečbe. V semiačkach je život rastlinnej ríše, a v rukách prírody je náš život.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.