referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Mačka domáca
Dátum pridania: 04.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sindulka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 478
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Prvé cicavce

Pred 65 - 70 timi miliónmi rokov vznikol nový a nie veľmi dôležitý druh zvierat. Boli to prvé cicavce – malé zvieratá, ktoré liezli po stromoch. Mali dlhé nosy, požierali hmyz a neboli veľmi bystré. Neskôr sa niektoré stali mäsožravcami, iné bylinožravcami. Tieto posledné mäsožravé cicavce boli najstaršími predkami mačky.


Vývoj kreodontov

Prvé mäsožravé cicavce, nazývané kreodonty, mali malý mozog. Pokračovali vo vývoji a vytvorili celé spektrum šeliem dosahujúcich veľkosť vlka alebo leva. No nízka inteligencia viedla k úpadku až vyhynutiu pred 10-timi miliónmi rokov. Pred ich vyhynutím sa z nich vyvinul nový druh zvierat – Miacis, ktorý mal pomerne veľký mozog. Z Miacis sa vivinuli všetky dnešné mäsožravce vrátane psovitých a civetovitých. Je pravdepodobné, že rodina mačkovitých šeliem pochádza práve z prastarého rodu civetiek. Zviera, ktoré bolo napoly mačkou a napoly civetou, nazývame Proailurus. Malo dlhé nohy a chvost. Pred 25-imi rokmi sa objavila prvá, skoro ozajstná mačka, ktorá chodila po špičkách. Tento tvor sa volá Pseudoailurus.


Prvé skutočné mačky

Asi pred 20-timi miliónmi rokov prvé skutočné mačky sa začali prikrádať po zemi. Boli to veľké i malé druhy ako Martelliho divá mačka. Medzi jej potomkami bola aj Felis silvestris. Rozšírila sa asi pred 9 – 6 tisícmi rokov. Rozšírila sa po celej Európe a dala vzniknúť trom hlavným typom. V zásade predpokladáme, že mačka domáca pochádza z africkej divej mačky. Zdomácnenie mačky.

Zdomácnenie má pravdepodobne pôvod na Strednom východe. Mačky sa našli u pravekého človeka v kopách odpadkov. Nie je jasné, či na ne poľoval, či ich krotil a pestoval. Starí Egypťania používali mačky ako strážcov obilných skladov a uctievali ich ako bohov. Keď zomreli, smútili. Dávali ich mumifikovať, vďaka čomu bol identifikovaný prvý cdomáci druh mačky ako Felis libyca.
mačky boli privezené z Egypta do Talianska, odkiaľ sa rozšírili po celej Európe. Z Anglicka ich prví kolonisti vzali so sebou do Nového sveta. Predkovia dlhosrstých mačiek pochádzajú asi z divých mačiek z Iránu a z Afganistanu.

Mačky majú obrovský zmysel pre udržanie rovnováhy. Spôsobuje to najmä rýchlosť mačacej svalovej reakcie na značne rýchle posolstvá, ktoré vysielajú oči a rovnovážne orgány vo vnútornom uchu prostredníctvom mozgu.


Umenie padať

Keď mačka padá vo vzduchu, jej oči a zvláštne orgány vo vnútornom uchu vysielajú signály do mozgu informáciu o postavení hlavy voči zemi.
 
Podobné referáty
Mačka domáca SOŠ 2.9347 2184 slov
Mačka domáca 2.9639 267 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.