referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Stepi
Dátum pridania: 22.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: KikuSHQa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 291
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Medzi púšťami a lesmi mierneho pásma s nízkym úhrnom zrážok do 300- 350 mm leží zóna stepí. Nedostatok vlahy, vysoké teploty zabraňujú rozvoju lesa. Letá sú tu veľmi teplé a zimy veľmi studené a len málo rastlinstva vydrží tieto zmeny. Vyhovujú však riedkemu porastu tráv, prípadne kríkov. V období väčšej pôdnej vlhkosti sa step zazelenie a bohato rozkvitne.

Step (na južnej pologuli savana) sa vyznačuje nízkym vzrastom vegetácie zapríčineným vyššími teplotami a hlavne nízkou vlhkosťou územia. Je tu veľká rozmanitosť živočíchov - hmyz, plazy, cicavce, vtáky, mnohé z toho exotické, turisticky žiadané druhy, takže mnohé oblasti sú husto navštevované skupinami turistov či pytliakov.

Na stepiach žije mnoho hlodavcov, napr. (zajac, syseľ), Mara Stepná – vzhľadom pripomína zajaca, je však príbuzná morčaťu. Vyskytuje sa na argentínskych pampách. Žijú v 30- až 40-členných skupinách. Z vtákov najmä kurovité, napr. (jarabica, prepelica), drop fúzatý - tento vták veľkosti statného moriaka sa zdržiava iba na zemi. Dosahuje rozpätie krídel 2,4m. Vyznačuje sa úchvatným tokaním, pri ktorom samce nafukujú vzdušný vak na hrudi, vztýčený chvost rozprestierajú do vejára. ... a plazy.

Z rastlinstva tu rastu rôzne druhy tráv. Stromy sa vyznačujú dlhými koreňmi, ktorými čerpajú vodu z veľkej hĺbky. V ázijských stepiach rastú veternice - keď sa roztopí sneh v mori trávy rozkvitnú kvety veterníc. Akácie sú charakteristickým stromom pre savany.
Mnohé územia boli tiež premenené na poľnohospodársku pôdu. Pestuje sa tu najmä pšenica.
 
Zdroje: maturita.cz, google
Galéria k článku [3]
Podobné referáty
Stepi 2.9211 318 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.