referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dorota
Pondelok, 6. februára 2023
Rakovina
Dátum pridania: 03.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 0369
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 224
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
Rakovina, nádorové ochorenia

Pod trochu laickým označením rakovina rozumieme všetky takzvané zhubné (malígne) tumory, ktoré na jednej strane tvoria metastázy a na druhej strane voľne bujnejú do iných tkanív.

Označenie rakovina pochádza z latinského slova „cancer“ a gréckeho „karkínos“, z čoho je odvodený „karcinóm“, čiže rakovinový nádor. Nádorom sa pravdepodobne nazýva preto, že podobne ako „zákerne žerúci rak“ ničí tkanivo. Iné vysvetlenie sa zakladá na tom, že tento výraz bol najprv používaný hlavne pre rakovinu prsníka. Pri tomto ochorení kreslia útláčané prsné žily na kožu kresbu v tvare račích nôh.

V priemyselných krajinách stoja rakovinové ochorenia na treťom mieste príčin úmrtí, po nehodách a ochoreniach krvhého obehu. Zomieranie na rakovinu je často veľmi zdĺhavé a mučivé. Okrem toho je táto choroba, ako sotva nejaká iná – odhliadnuc od AIDS – spojená s mnohými obavami a stratou nádeje. O možných príčinách, diagnózach a liečeniach existujú v súčasnosti celé knižnice. Tu sme sa odvážili k pokusu predstaviť najdôležitejšie informácie a body diskusií o tejto oblasti chorôb a jej jednotlivých rakovinových ochoreniach.
 
Podobné referáty
rakovina SOŠ 2.9481 2668 slov
Rakovina 2.9592 1033 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.