referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tatiana
Streda, 1. februára 2023
Obojživelníky
Dátum pridania: 14.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: djfilipko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 307
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Obojživelníky

Obojživelníky (Amphibia) - sú to stavovce so žľaznatou kožou a s premenlivou telesnou teplotou závisiacou od teploty prostredia.

Ropucha bradavičnatá (Bufo bufo)

Má dĺžku 12 cm. Napriek tejto veľkosti sa z jej ikier liahnu najmenšie žubrienky dlhé len 5 mm. Zo všetkých na Slovensku žijúcich obojživelníkov má najnemotornejší vzhľad. Ropuchy majú kozmopolitné rozšírenie, u nás sa vyskytujú od nížin až do horských polôh. Živia sa hmyzom, ktorý lovia vymršťujúcim jazykom. Väčšinu života prežijú na suchu. Ich bradavičnatá koža ich chráni pred vysýchaním. Na boku hlavy majú na oboch stranách jedové žľazy, ktorých výlučok je jedovatý aj pre človeka. Zo všetkých žiab žijú najdlhšie, doložený vek v zajatí je až 36 rokov. Rovnakú veľkosť ako ropucha bradavičnatá dosahuje aj samička skokana rapotavého (Rana ridibunda).


Rosnička zelená (Hyla arborea)

Zo všetkých obojživelníkov je najpôvabnejšia. Ide o menšiu stromovú žabu, ktorá je málokedy väčšia ako 5 cm. Je jediným obojživelníkom s prísavnými vankúšikmi na konci prstov, ktoré jej umožňujú šplhať sa a udržiavať sa aj na hladkom povrchu rastlín, dokonca aj na kolmo postavenom skle. Rosnička zelená má schopnosť meniť farbu. Vie sa prispôsobiť prostrediu, v ktorom sa nachádza. Svetlozelená je medzi svetlým a hladkým lístím, na drsnej a tmavej kôre stromov tmavne až do tmavosiva. Samček má veľmi silný hlas. Rosnička je hojne rozšírená v blízkosti vôd, v nížinách a stredných polohách (do výšky 1000 m. n. m.). Je to zákonom chránený druh.
 
Podobné referáty
Obojživelníky SOŠ 2.9450 462 slov
Obojživelníky SOŠ 2.9434 233 slov
Obojživelníky SOŠ 2.9082 305 slov
Obojživelníky 2.9575 1592 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.