referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
Význam a využitie rias
Dátum pridania: 15.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cervo12
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 837
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 8m 50s
Pomalé čítanie: 13m 15s
 

VYUŽITIE V PRIEMYSLE

Riasy ako alternatívne palivo snov

Teoreticky možno biopalivá vyrábať z akýchkoľvek rastlín, ktoré obsahujú škrob, cukor, olej či tuky. V praxi sa však dnes stretneme najmä s výrobou z kukurice, sóje, cukrovej repy a trstiny. V budúcnosti by k nim mohla pribudnúť aj druhá generácia palív z biomasy obsahujúcej odpad či vodné riasy.

Riasy by mohli predbehnúť všetky ostatné zdroje biomasy pre pohonné hmoty ako najlacnejšia, najľahšia a environmentálne najmenej škodlivá alternatíva.

Riasy potrebujú na rast iba slnečné svetlo, vodu a oxid uhličitý. Svoj objem biomasy dokážu zoštvornásobiť za jediný deň. A okrem toho počas rastu pohlcujú škodlivé znečisťujúce látky, ako je dusík, z odpadovej vody a oxid uhličitý.

Niektoré druhy rias obsahujú viac ako 50% olejov a priemerný aker rias, ktoré sú dnes pestované pre farmaceutické a potravinárske účely. Už je prakticky dokázané, že zatiaľ čo z jedného hektára kukurice možno vyrobiť 2 500 litrov bioetanolu ročne, zo sójových bôbov 560 litrov, tak z rias až 45-tisíc litrov.

Riešením problému môžu byť obrovské fotobioreaktory – uzavreté systémy, ktoré produkujú riasy v jednej vrstve nad druhou v uzavretých rúrach, alebo plytkých nádržiach. Hoci je ich cena stále vysoká – od 3,5 milióna eur po 7 miliónov – ide o vysoko efektívnu výrobu a veľké množstvo získaných olejov pomáhajú vyvážiť náklady.

V tejto oblasti je ešte stále potrebný rozsiahly výskum, no masové priemyselné využitie rias môže byť vzdialené len niekoľko rokov.

Samotné pestovanie morských rias navyše pomôže bojovať proti globálnemu otepľovaniu.

Nevýhodou ale je, že v prípade masového pestovania rias hladinu pokryjú riasy, ktoré bránia kyslíku preniknnúť do vody. Neprežívajú v nej preto kôrovce ani ryby pohybujúce sa v hĺbkach.

Z rias sa tiež priemyselne získava jód, bróm, mangán a ďalšie látky. Riasy sú tiež využívané na odstraňovanie ťažkých kovov z vody.

VYUŽITIE V LEKÁRSTVE

Morské riasy sa vo výžive používajú celé tisícročia. Obsahujú viac vitamínov a minerálnych látok ako ktorékoľvek iné potraviny. Práve preto sa v posledných rokoch často používajú ako prírodný doplnok stravy, s liečivými účinkami.

Riasy majú veľmi vysoký obsah jódu a draslíka, preto je účinné podávať ich pacientom užívajúcim diuretiká. Keďže obsahujú prírodný jód, môžu v niektorých prípadoch normalizovať zníženú činnosť štítnej žľazy. V komplexnej forme sa v nich nachádza aj železo, preto sú jedným z najvhodnejších prírodných zdrojov na jeho doplnenie v organizme.

Obidva druhy rias sú bohaté na vitamíny. Obsahujú všetky vitamíny B, vitamín C a vitamín E. Sú prírodným zdrojom vitamínu A a kyseliny linolénovej. Vo veľkom množstve sa v nich nachádzajú nukleové kyseliny (RNK,DNK) a chlorofyl, ktorý je výborným regeneračným a dezodoračným prostriedkom. Má tiež antibakteriálne účinky.

Vynikajúce vlastnosti rias sa ukázali ako účinné pri liečbe niektorých typov herpetického vírusu a chrípkového vírusu typu A. Nedávno v Indii zistili pozitívne účinky rias pri prevencii a liečení zhubného ochorenia sliznice ústnej dutiny.

Dokázalo sa, že komponenty rias majú všeobecné priaznivé účinky, posilňujú imunitný systém a viažu voľné radikály. Z tohto dôvodu lekári čoraz častejšie používajú riasy na doplnkovú liečbu nádorových ochorení.

Jednou zo špecifických vlastností rias je ich schopnosť eliminovať z tela rádioaktívne a ťažké kovy. Riasy obsahujú nemalé množstvo kyseliny alginovej, húževnatej tekutiny, ktorá udržuje bunky pohromade a umožňuje im žiť v okolí s konštantným pohybom tekutiny. Štúdie ukazujú, že kyselina alginová je schopná v ľudskom tele naviazať spojenie s jedovatými látkami a nechať ich vylúčiť prirodzenou cestou.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.